Logo Dziecioczytanie Małe
1660065982768 01

Zawody – coś dla maluszków

Przychodzę z kolejną dziś recenzją. Tym razem to kartonówka dla maluszków, która skradła moje serce z pewnego powodu…
Książeczka ta pochodzi z serii Krok po kroku od Wydawnictwa Wilga. To 'Zawody’ autorstwa Pauliny Chmurskiej i Anny Kapuścińskiej z ilustracjami Agnieszki Matz.
W malutkim formacie kryje się niewiele treści i piękne ilustracje. I o ile tekstu jest mało, o tyle opowiadać o różnych zawodach można godzinami. Tekst w książce i sama książka jest tylko wstępem, zaczątkiem do większych dysput 😁 to co mnie tu ujęło to fakt, że każdy zawód mamy sfeminizowany – jest więc i lekarz i lekarka, policjant i policjantka, czy strażak i strażaczka. Ale działa to też w drugą stronę – vo obok pielęgniarki mamy pielęgniarza, a obok nauczycielki w przedszkolu też nauczyciela. To niby prosty zabieg, a pokazuje, że każdy z nas może tak naprawdę wykonywać taki zawód, jaki chce. I nic nikomu do tego. Bo o ile może faktycznie istnieją zawody bardziej męskie (bo częściej przez płeć brzydką wybierane) i te w których częściej widujemy kobiety, o tyle wcale nie znaczy to, że tylko dla jednej płci są zarezerwowane.
Książeczka zmieści się do torebki czy małego plecaka. Mój młodszy syn nosi ją ze sobą w saszetce, żeby 'czytać’ sobie w autobusie 😁
Ilustracje są sympatyczne, lubimy tę kreskę, kolory i samych bohaterów. Jako, że tekst jest pisany wierszem to łatwo wpada w ucho, dobrze się czyta i łatwo go zapamiętać.
Polecamy nie tylko dla maluszków!


Tagi: