Logo Dziecioczytanie Małe
1651740584476 01

To nie wypanda – dla małych i dużych

Dziś książki trzy, a w zasadzie to nawet… Siedem! 😁 ale spokojnie, dotykają tego samego tematu, związane są z jednym filmem i skierowane są do różnych grup wiekowych.
To pozycje wydane przez Wydawnictwo Olesiejuk, a związane z filmem Disney’a i Pixar – 'To nie wypanda’. Każda z nich wartościowa (podobnie jak film), każda wyjątkowa. Odnoszą się do historii dziewczynki – trzynastoletniej Meilin Lee, dla przyjaciół Mei, która kiedy nie może poradzić sobie z emocjami zamienia się w… Pandę czerwoną!
****
’To nie wypanda. Pudełko uczuć’ z tekstem Aimee Muraty i ilustracjami Jerroda Maruyamy.
W sprytnym boxie znajdziemy aż 5 małych książeczek. W fajny, prosty i ciekawy sposób opisują takie emocje jak: radość, wstyd, złość, ale mówią też o osamotnieniu i pewności siebie. Bardzo podoba mi się zamysł ilustratorką na okładkach – otóż z przodu mamy Meilin prezentującą jakąś emocję w swojej postaci, a z tyłu – po przemienieniu się w pandę czerwoną. Najbardziej do gustu przypadły nam żeście o złości i pewności siebie. Są najciekawsze i najfajniej napisane.
****
’To nie wypanda. Opowieść filmowa’
Mamy tu całą historię Meilin – opisaną jakby kadr po kadrze. Taki film w książce. Lubię takie zabiegi i podoba mi się zamysł wydawania tego typu książek. Jest tu sporo ilustracji jakby żywcem wyjętych z filmu. Mamy przyjaciółki naszej głównej bohaterki, jej mamę, ciotki, babcię. Opowieść bardzo spodobała się mojemu starszakowi – wyciągnął z niej sporo ważnych nauk – m.in. taką, by zawsze być sobą. I nie wstydzić się ani tego kim jesteśmy ani tego co czujemy. Bo mamy prawo do wszystkich uczuć. I nawet jeśli zmienimy się w pandę czerwoną to najważniejsze jest to by kochać siebie takiego, jakim się jest.
****
’To nie wypanda. Biblioteczka przygody’ to z kolei wersja dla najstarszych odbiorców – myślę, że czytając ją będą się dobrze bawić i te młodsze nastolatki i te całkiem zaawansowane 😉 jest tu bardzo dużo teksty, to już taka pełnoprawna, praktycznie 'dorosła’ książka. Na końcu znajdziemy fotosy z filmu prezentujące głównych bohaterów i kluczowe epizody. Myślę, że to będzie strzał w dziesiątkę dla nastolatków.