Logo Dziecioczytanie Małe
1654268558036 01

Tatry – wciągający przewodnik dla małych i dużych

To książka tak piękna, wyjątkowa i pełna informacji, że aż ciężko opis zamknąć w kilku tysiącach znaków. Nie będę się bała stwierdzenia, że jest monumentalna – niczym góry. I, że za jej sprawą można poczuć się jak na szczycie.
Mówię o pozycji 'Tatry. Przewodnik dla dużych i małych’ Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego z pięknymi ilustracjami Adama Pękalskiego. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Ta książka przede wszystkim jest pełna szacunku. I to nie tylko do gór, ale też do zwierząt je zamieszkujących, natury i ludzi, którzy te góry kochają. Którzy nimi żyją, jak pan Paweł Skawiński, nasz przewodnik po świecie wysokich Tatr. Ale przy tym książka jest też momentami zabawna, bardzo mądra – i to mądrością życiową. Nie tylko dowiemy się z niej tego, co warto zabrać ze sobą na szlak, czy poznamy numer telefonu, który warto wkuć na pamięć, bo może uratować nam życie. Poznamy od podszewki taterników – górskich pasjonatów, odwiedzimy jaskinie i dowiemy się sporo o niedźwiedziach. Łącznie z tym, że niedźwiedź to nie miś – fajnie, że ten temat jest tu poruszony, bo trzeba go wałkować i tłumaczyć dzieciom już od najmłodszych lat, dlaczego niedźwiedzia raczej lepiej nie przytulać. A nawet się do niego nie zbliżać. I nie dokarmiać!
Niedźwiedź nie jest jedynym zwierzęcym bohaterem książki. Mamy tu też kozice, świstaki, lisy, rysie i wilki i inne. Nie bójcie się – oscypki też są! Szkoda, że nie da się ich zjeść 😁 nawet narysowane wyglądają niezwykle apetycznie. Podobnie jak bryndza czy bundz. W ogóle jest oddzielny rozdział poświęcony jedzeniu – i nie popełniajcie mojego błędu i nie czytajcie go głodni 😂, bowiem jest bardzo smakowity. Mamy tu też sporo miejsca poświęconego schroniskom, pracy TOPR, lawinom czy narciarzom. Nie mogło zabraknąć też Zakopanego i górali. Apropo tych ostatnich – w książce znajdziemy też mini słowniczek gwary góralskiej. A na końcu jest tatrzański quiz – wcale nie taki prosty 😁
Polecamy, nie tylko tym, którzy w góry się wybierają. Również podróżującym palcem po mapie. Z tą książką jest to nie tylko możliwe, ale też przyjemne!