Logo Dziecioczytanie Małe
1650098902107 01

Świetnik – świetne miejsce

Ależ to jest świetna książka! Mowa o 'Opowieściach ze Świetnika’ Marcina Mortki z wyjątkowo zabawnymi ilustracjami Łukasza Silskiego. Ukazały się nakładem Wydawnictwa Wilga. Książka zabawna, taka, którą dobrze się czyta. A przy tym z przesłaniem – by dbać o wszystko to, co nas otacza. Bo od tego, od natury, zależymy my, nasz byt.
To książka, która pokazuje, że zanim coś wyrzucimy – powinniśmy się zastanowić, czy nie da się tego jeszcze w jakiś sposób wykorzystać. Bo zarówno stare kartony, jak i łóżeczko dziecięce zasługują na drugie życie, kiedy już swoje odsłużą. I każdy z nas może im te drugie życie dać. A tym samym uchronić planetę od niepotrzebnych, zbędnych śmieci.
Bohaterami są wiewiór Kacper (jego charakterystyczne 'siema’ weszło do naszego słownika 😁), jego przyjaciel szczur Zadymka (nasz ulubieniec!), sroka Kraksa, jeżynka Antosia i ropucha Smęciucha (no dobra ja ją lubię najbardziej 😅). Wszyscy żyją na śmietniku, który z racji skarbów jakie skrywa, nazwali Świetnikiem. I ja się im wcale nie dziwię. Bo faktycznie autor opisał to miejsce jako takie, na którym może nie chce się zamieszkać, ale na pewno by się je chętnie odwiedzało. Chociaż moi synowie mi tu krzyczą z boku, że oni by zamieszkali od razu! I majsterkowali całymi dniami, przywracając świetność starym przedmiotom, dając im równocześnie całkiem nowe zastosowanie.
A dlaczego dzisiejsze zdjęcia są robione na niebieskiej ławce? Tego dowiecie się sięgając po książkę. Polecamy!


przez

Tagi: