Logo Dziecioczytanie Małe
1657744241264 01

Skarbnica mitów nordyckich – piękna i zajmująca lektura

Przez kilka ostatnich wieczorów nie było mnie dla nikogo. Dlaczego? Ano dlatego, że czytałam. I czytałam i czytałam. Aż skończyłam i trochę mi smutno, bo dawno nie miałam tak innej, wciągającej i ciekawej książki. A do tego tak pięknie ilustrowanej i wydanej.
Mówię o 'Skarbnicy mitów nordyckich’ od Wydawnictwa Olesiejuk w serii National Geographic. Tekst napisała Donna Jo Napoli, a ilustracje to zasługa Christiny Balit. Tłumaczeniem zajął się Krzysztof Kietzman.
Książka jest przepiękna. Duża, w twardej oprawie. Kartki mają zdolne ramki, a każdy rozdział jest oddzielony dużą, rozkładówkową ilustracją. Przy opowieściach mamy ciekawostki, wyjaśnienia i krótkie streszczenia. W fajny sposób ożywiają tekst i osadzają go jeszcze bardziej w historii. A opowieści jest tu mnóstwo – pojawiają się nawet postaci, które dobrze znam – jak Odyn czy Loki albo Thor. Ciekawostek też mamy sporo. Właśnie z tej książki dowiedziałam się, że w średniowieczu w Islandii niezamężne kobiety nie miały prawa ścinać włosów na krótko. Mogły nosić je rozpuszczone bądź za plecione w warkocze. Mężatki zaś chodziły w chustach. Dowiedziałam się też, że wikingowie brali niewolników z plądrowanych miast, że istniał duch miłości, będący złośliwą i zgorzkniałą kobietą oraz, że dzieje nart sięgają nawet dalej niż dzieje kół!
A o czym są opowieści tu zawarte? O nogach, o życiu, walkach i przeznaczeniu. Stworzenie świata tu przedstawione jest zupełnie inne niż to, które zna większość z nas. Młot Thora jest potężny, a pomiot Lokiego przerażający. Co fajne mamy tu też mapę starożytnego nordyckiego świata i dzieje ludów nordyckich w pigułce. Kiedy chcemy szybko przypomnieć sobie coś o konkretnej postaci – umożliwi nam to spis postaci, a w indeksie też możemy na skróty wybrać to, co nam potrzebne.
Pięknie prezentują się też ilustracje. Na pierwszy rzut oka mogą nieco przerażać, ale przy moim zamiłowaniu do malarstwa Salvadora Dali – nie szokują. Przeciwnie – są wyjątkowe i piękne. I mogę się na nie gapić godzinami.
Bardzo Wam tę książkę polecam. Mam nadzieję, że się zakochacie.


Tagi: