Logo Dziecioczytanie Małe
Img 20220408 120639

Senny Kamyk, czyli poezja zasypiania

Dzień dobry! Chociaż wolałabym by już był czas na dobranoc. I ze względu na pogodę i na książkę, po którą ostatnio sięgamy przed snem właśnie. I którą moi synowie uwielbiają, bo pomaga im się 'wycińszyć’ 😅😁
To nowość od Wydawnictwa Słowne Młode – 'Senny Kamyk i inne bajki. Uspokajające opowiadania do czytania przed snem’. Autorami są prof. Alice Gregory i Christy Kirkpatrick, a ilustracje przygotowała Eleanor Hardiman. Przekład to zaś zasługa Moniki Machowskiej.
Książka jest przepięknie wydana. Ma wstążeczkę zakładkę, delikatne złocenia na okładce i cała jest przytulnie senna. W środku gruby, matowy papier i wyjątkowo piękne, subtelne ilustracje w spokojnych kolorach.
Opowiadania wprowadzają w przyjemny nastrój. Są dostosowane do potrzeb dzieci – zarówno jeśli chodzi o język, jak i o formę. I naprawdę pomagają. Duża w tym zasługa autorek i wiedzy, jaką posiadają. Profesor Alice Gregory jest bowiem specjalistką w zakresie snu, a Christy Kirkpatrick – autorką książek dla dzieci, która nadała wszystkiemu miłą i bezpieczną formę. Tu nie ma elementów, które mogą zaniepokoić czy to malucha, czy rodzica. Jest sam spokój i oddech.
Po każdej opowieści mamy część – nazwijmy to – praktyczną z instrukcją do wykonania relaksacji i ćwiczeń. Na końcu zaś jest część skierowana bardziej do rodziców, by wiedzieli co robić i jak postępować, by sen ich dzieci (ale też i nasz) był zdrowy i dobry. Mamy tu garść pomysłów na to jak wypocząć przed snem i lepiej spać oraz pytania i odpowiedzi – tyczące się i książki i problemów ze snem. Wstęp dla dorosłych jest też na początku książki – dowiemy się z niego m.in. jak z niej korzystać by wykorzystać cały, drzemiący w niej potencjał.
Opowieści tu zaprezentowane w fajny sposób przybliżają nas do natury – to kolejny plus. Możemy stać się tytułowym sennym Kamykiem, ale też Drzewem, które nie chciało spać czy bardzo zmęczonym Ślimakiem. My uwielbiamy Pawła – świnkę wietnamską, która bardzo potrzebowała snu. Ugniatanie z Pawłem ciasta stało się naszym codziennym rytuałem przed snem 😁
Polecamy, to książka, która pomaga i którą po prostu dobrze się czyta ❤