– Mamo, ja sam!
Brzmi w naszym domu jak mantra. I to już od jakiegoś czasu. Jakoś nie zapowiada się, żeby szybko miało się to zmienić 😂 on sam umyje rączki, sam naleje i sam włoży naczynia do zmywarki. I powiem Wam, że… To super! Mimo, że zdarzyło się samemu stłuc jakiś talerz czy założyć majtki tyłem naprzód, to ta samodzielność moich dzieci bardzo mnie cieszy. A nie byłoby jej, gdyby nie nasza wiara w ich umiejętności i przyzwolenie. Na działanie, które wiąże się też z popełnieniem błędów. Bo one są nieuniknione.
Z rządzeniem sobie w różnych, codziennych sytuacjach związana jest książka, którą chcę Wam dziś pokazać. To tytuł z serii To Lubię – 'Samodzielność’ z bohaterami Cocomelon z JJ’em na czele. Autorką koncepcji i tekstu jest Kinga Tajgreber, a książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Harperkids i nadaje się już dla maluchów. No i ma kształt arbuza, jak Cocomelon – co koniecznie kazał mi napisać w recenzji młodszy syn. Uznał ten kształt za wyjątkowo zabawny i do tej pory się cieszy kiedy sięgamy po tę książkę. Mówi: 'mamo, chodź poczytamy książkoarbuza’ 😂
Razem z JJ’em, maluszkiem z wyjątkowo dużą głową, znanym z muzycznego kanału dla dzieci na YouTube wykonujemy różne czynności, które wymagają od najmłodszych mniejszej, lub większej samodzielności. Jest więc samodzielne mycie zębów, korzystanie z nocnika, mycie rąk czy ubieranie się. Jest też współpraca między rodzeństwem (bardzo mi się to podoba!), gdzie starsza siostra pomaga młodszemu braciszkowi ubrać się i założyć buty. A nawet nie tyle pomaga, co pokazuje mu jak to zrobić. Często starsze rodzeństwo jest dla młodszego wzorem i fajnie, że w książce nie jest to pominięte.
JJ umie też sam jeść (metoda BLW była grana, to widać 😁) i… Tram tam tam tam! Sprzątać! To wyjątkowa umiejętność którą moje dzieci mają, ale jakoś nie chcą jej wprowadzać w życie 😂 a szkoda. Ale młody idąc za przykładem JJ’a powiedział, że spróbuje sprzątać, no niech już będzie 😁 jest też o jeżdżeniu na rowerze i o tym, że mały człowiek robiąc różne rzeczy sam czuje się bardzo ważny i dorosły. Więc pozwólmy mu doświadczać i uczyć się.





