Logo Dziecioczytanie Małe
1662718174648 01

Rózia w świecie relacji

Relacje. Pierwsze z nich tworzymy zupełnie nie wiedząc jak. Wychodzi naturalnie i intuicyjnie – z rodzicami, najbliższymi, etc. Ale późniejsze relacje, te w grupie rówieśniczej, przedszkolu, szkole, pracy – wymagają pewnej wiedzy – o sobie samym, emocjach, świecie i innych. Wiedzę tę często przekazują nam rodzice czy starsze rodzeństwo. Niektórych rzeczy uczymy się na własnych błędach. Ale sporo o relacjach możemy dowiedzieć się też z książek! Tym bardziej jeśli są tak fajne, jak ta którą mam dziś dla Was.
To trzecia już część większej serii od Wydawnictwa Parasolka – 'Rózia w świecie relacji’ Katarzyny Ogonowskiej z ilustracjami Joanny Czarneckiej.
Rózię poznaliśmy w tomie dotyczącym emocji. Później była Rózia w świecie wartości. A teraz? Teraz są relacje – i pojęcia z nimi związane. Autorka ukazała tutaj empatię, szacunek, asertywność i przyjaźń. Każde wyjaśnione przy pomocy prostego, rymowanego tekstu wzbogaconego pięknymi, bardzo malarskimi i delikatnymi ilustracjami.
Rózia mieszka w Rogalowie, małej spokojnej wiosce. Jakiś czas temu przeprowadziła się tam z rodzicami. Jest też pies – Skwarek, który też jest chętny do tworzenia relacji – i z ludźmi i z jedzeniem 😁😉 jak to każdy pies 😉
Rózia zdobywa przyjaciół i uczy się tego, jak stworzyć z nimi dobre, solidne relacje. I jak, przy pomocy poznanych wcześniej uczuć i wartości, stworzyć świat relacji.
To książka pełna bliskości. Wyjątkowa. Pozwala maluchom zrozumieć jak wygląda świat. Co ważne – nie dotyka jakichś sytuacji z kosmosu, tylko takich, które są bliskie dziecku. Właśnie ta bliskość, to skupienie się na sytuacjach z życia wziętych, to wielka siła tej książki. Daje nie tylko opis relacji czy wydarzeń, ale też pokazuje możliwe scenariusze. Pomaga zrozumieć, ale też oswaja z tym, co pewnie większość dzieci kiedyś czeka. No bo każdy będzie choć raz pocieszał przyjaciela, obrażał się na kogoś, nie zgadzał z decyzjami innych. Każdy powinien nauczyć się szacunku do odmienności (nie ma dwóch takich samych osób na świecie, jesteśmy różni) i mówienia 'nie’. Ale w taki sposób, by mając swoje granice – szanować też te, które mają inni.
To książka, ba! seria, którą każde dziecko powinno mieć na półce. Piękna wizualnie, łatwa w odbiorze, mądra i ważna. Sięgnijcie po nią koniecznie.


Tagi: