Logo Dziecioczytanie Małe
Img 20220325 111203 1

Prehistoryczne gady nie tylko dla dzieci

Wiecie, że jest taka wiedzą, która z wiekiem… Maleje zamiast rosnąć? Przynajmniej w większości przypadków. Nie wierzycie? To zapytajcie randomowego czterolatka o coś związanego z dinozaurami. Myślę, że będzie wiedział trzy razy tyle, co Wy 😁
Moi przynajmniej tak mają, że wszelakie ciekawostki o tych prastarych gadach chłoną jak gąbki. I wiedzą o nich naprawdę dużo. Potrafią też bez przekręcania nazwać większość, co już zapewne niewielu dorosłym się udaje 😉
Cały czas staram się ich w pozyskiwaniu tej wiedzy wspierać – głównie coraz to nowymi książkami w tematyce dinozaurów. Właśnie, od Wydawnictwa Olesiejuk trafiły do nas kolejne – i dziś je Wam pokażę.
****
’Absolutni eksperci. Dinozaury’ z serii National Geographic Kids to kompendium wiedzy, po której przewodnikiem jest Steve Brusatte odkrywca NG i paleontolog związany z Uniwersytetem Edynburskim w Szkocji.
To. Książka, która daje nam m.in. możliwość wyruszenia na polowanie z tyranozaurem. Fajnie? Pewnie, że fajnie! Dodajmy do tego jeszcze garść informacji np. o patagotytanie, którego serce miało aż 1,8 metra w obwodzie, a kość udową mierzyła 2,4 metra czy o prorotodactylusie, który z kolei gabarytami przypominał domowego kota – i mamy bardzo ciekawą książkę. Nie brakuje tu też quizów czy ciekawych ilustracji ukazujących np. drzewa filogenetyczne dinozaurów i innych pradawnych zwierząt. Książka ma też poręczny format dzięki czemu można ją ze sobą zabrać praktycznie wszędzie.
****
’Ilustrowany atlas świata dinozaurów’ to z kolei potężna księga w przekładzie Moniki Wiśniewskiej-Wyrwas. To naprawdę cudowna pozycja. Chyba jedna z najfajniejszych w tym temacie jakie mamy w domu. Ilustracje są przepiękne, wiedza podana w ciekawy sposób, fajnie rozrysowana. Tu nie znajdziecie suchych faktów, wszystko jest fajnie pogrupowane, zilustrowane i pogrupowane. Mojemu starszakowi bardzo spodobał się rysunek ukazujący pokrewieństwo między dinozaurami. Potrafi spędzić nad nim długie minuty – studiując wszystko uważnie. Mamy tu też sporo miejsca poświęconego skamieniałościom, temu jak wyglądał świat za czasów dinozaurów, procesowi wymierania i tym, którzy przetrwali. Mamy rozmieszczenie dinozaurów wg kontynentów i ciekawy rozdział poświęcony dzieciom tych gadów. Są i ciekawostki oraz quiz – który fajnie porządkuje zdobytą wiedzę.
Polecamy fanom dinozaurów i nie tylko❤


Tagi: