Logo Dziecioczytanie Małe
1667741585148 01

Poznajcie i poczujcie balet

Kiedy byłam mała chodziłam przez krótką chwilę na zajęcia baletowe. I bardzo to lubiłam, jednak splot okoliczności sprawił, że szybciej się to moje chodzenie skończyło, niż się zaczęło. Ale miłość do baletu została. Wprawdzie czynną baletnicą już nie będę, ale kiedy słyszę dźwięki z najbardziej znanych, klasycznych spektakli baletowych – rozpływam się. Dlatego tak mnie cieszy książka, którą mam dziś dla Was.
To 'Opowieść muzyczna. Poznajemy balet’ od Harperkids. Autorkami są: Rebecca Brown (tekst) i Ginnie Hsu (ilustracje). Tłumaczenie przygotował Ernest Kacperski.
W środku znajdziemy 10 najbardziej widowiskowych przedstawień baletowych, do których muzykę skomponowali najwybitniejsi kompozytorzy. Co fajne, są nie tylko opisane i pięknie zilustrowane. Można też za sprawą specjalnych nutek-przycisków posłuchać fragmentów muzycznych z każdego z baletowych widowisk. Znajdziemy tu m.in.: 'Sen nocy letniej’ Mendelssohna, 'Dziadka do orzechów’ i 'Jezioro łabędzie’ Czajkowskiego, czy 'Don Kichota’ Minkusa.
O każdym z tych dzieł sporo jest ciekawostek – i to nie tylko od strony kompozytorskiej, ale też choreograficznej. No i te dźwięki, które koją duszę. Co fajne i w moim odczuciu dobrze pomyślane – z tyłu jest włącznik, który zapobiega przypadkowemu włączaniu się fragmentów. Jedyne w czym czuje niedosyt – to ich długość. Chciałoby się posłuchać więcej dźwięków.
Na końcu jest fajna rozkładówka objaśniające rolę instrumentów muzycznych w balecie i prezentująca je w postaci graficznej i dźwiękowej (nutki z wcześniej słyszanymi fragmentami baletów są teraz przyporządkowane do instrumentów i można ich posłuchać ponownie – jeden po drugim).
Całości dopełniają piękne ilustracje – delikatne niczym baletnice i baletmistrzowie na scenie. Na niektórych wręcz da się poczuć ruch. Świetne i wyjątkowe! Tak jak cała książka. Polecamy. Szczególnie przed pierwszym pójściem np. do opery na przedstawienie baletowe.
Barterowa współpraca reklamowa z Wydawnictwem Harperkids.


Tagi: