Logo Dziecioczytanie Małe
1657100859458 01

Polska – poznajcie ją całą

– Mamo wiesz, że ta książka smakuje najlepiej w samochodzie? Jak jedziemy ku przygodzie!
Tak oznajmił ostatnio mój syn, kiedy jechaliśmy na nasz koniec świata, a ja robiłam za audiobooka i czytałam o zamkach, pałacach, zjawach i legendarnych stworach, Kosmosie i znanych Polakach. Powiem Wam, że sama dowiedziałam się bardzo dużo rzeczy – począwszy od tak prostych jak to czym się różni zamek od pałacu (no wstyd, ale nie wiedziałam 🤷‍♀️) po tak zaskakujące, jak piramida w Polsce, w Rapie, będąca grobowcem Fahrenheidów, jednej z najbogatszych rodzin w dawnych Prusach.
Wszystko to (i jeszcze więcej) znaleźliśmy w zdecydowanie moim ulubionym przewodniku, grubaśbej nowości od Wydawnictwa Dwie Siostry – 'Dobra nasza! Polska. Przewodnik dla dzieci’. Autorkami są Małgorzata Ruszkowska i Klaudia Kozińska.
Ten przewodnik można czytać niczym powieść sensacyjną. A czasem jak romans czy nawet dreszczowiec. Nie znajdziecie tu suchych faktów, a pięknie opracowane historie i fantastyczne opowieści. Wszystko zestawione z rewelacyjnymi ilustracjami, które nadają przewodnikowi charakteru. Sprawiają, że wyróżnia się i zapada w pamięć.
Co fajne, są też ciekawostki – oznaczone jako 'Uwaga, rekord!’ – znajdziemy wśród nich m.in. najstarsze drzewo, najstarsze zdanie czy największy głaz narzutowy. Z bliskich nam okolic jest Biebrzański Park Narodowy i Puszcza Białowieska, do której może w końcu, w tym roku, uda nam się wybrać. Wtedy na pewno odwiedzimy pobliskie miejsce mocy i wpadniemy na górę Grabarkę. Postaramy się też wytropić jakieś żubry i rysie, które bardzo lubi mój młodszy syn. Bardzo podobały nam się również legendy z różnych zakątków kraju – świetnie się je czytało.
Co fajne, przewodnik ten pomoże nam też na wakacjach, bowiem niebawem wybieramy się do Poznania. Za sprawą tejże książki wiem już, co warto tam zobaczyć. Ale też co warto zjeść – rogal świętomarciński wyląduje w moim brzuchu 😁
Trochę zabrakło mi naszego Białegostoku. Ale kto wie, może kiedy pojawi się kolejna część go uwzględniająca- bardzo byśmy chcieli – szczególnie tej kolejnej części. W Polsce jest jeszcze tyle wspaniałych miejsc do odkrycia.
Polecamy!