O tym, że marzenia czasem są na wyciągnięcie ręki

IMG_20220510_134148

Mój starszak jest uczulony na koty. Podobnie zresztą jak i ja. Ale mi dane było mieć w dzieciństwie kota (w latach 80. i 90. nikt się jakimiś tam uczuleniami nie przejmował 😅). Mój syn raczej mieć go nie będzie, a koty najczęściej podziwia z daleka. Może dlatego tak bardzo lubi wszelakie książki o kotach. Właśnie do topki dołączyła kolejna – 'Adelka i kot wyjątkowy’ od Wydawnictwa Bis. Autorką tekstu jest Anna Bichalska, a ilustracji – Beata Zdęba.
Czteroletnia Adelka bardzo chciałaby mieć kota. Jednego wprawdzie już w domu ma, nazywa się Lucynka i jest już w podeszłym, jak na kota, wieku. Jednak to bardziej kot mamy. Do tego nie chce dokazywać, bawić się, a ponad szaleństwa stawia sobie odpoczynek w cichym, ciepłym miejscu. Dlatego dziewczynka prosi rodziców o kotka. Ci jednak trochę ją zbywają, a trochę ćwiczą jej cierpliwość 😉 obiecując, że okej, pomyślą o tym, ale jeszcze nie teraz. I kiedy w końcu dziewczynka, na okładce pewnego pisma, znajduje zdjęcie kota idealnego, takiego jak sobie wymarzyła, takiego jak sobie wyrysowała – życie decyduje za nią i… stawia na drodze całej rodziny kocią sierotę – małą, niezbyt ładną, brudną i przeraźliwie chudą kulkę, kotkę, którą dziewczynka nazywa Kreską.
Czy Kreska zmieni coś w ich domu? Czy w nim zostanie? Co z marzeniem dziewczynki o kocie idealnym, wyjątkowym? A może wyjątkowość nie tkwi w określonym wyglądzie, kolorze, czy wzorze. Może wyjątkowy może stać się dla nas po prostu ktoś, kogo szczerze pokochamy? I to właśnie on stanie się dla nas tym idealnym, wyjątkowym, wymarzonym i wyśnionym.
A na koniec chciałam Wam zacytować fragment z książki, który wydał mi się idealnym podsumowaniem nie tylko tego, co w niej zapisane, ale naszego życia w ogóle:
’Marzenia to piękna rzecz – stwierdza mama. – Ale czasami warto dać szansę czemuś, co nie wygląda dokładnie tak, jak sobie na początku wymarzyliśmy. Bo czasami okazuje się, że to jest właśnie to, czego tak naprawdę pragniemy’.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.