Logo Dziecioczytanie Małe
1664008139694 01

O mózgu i o śnie – to warto wiedzieć

Od zawsze fascynował mnie sen i ludzki mózg. Do tej pory mam tak, że czasem sobie myślę, dlaczego… Myślę 😁 i dlaczego mózgu nie da się ot tak, na chwilę wyłączyć. Ciągły natłok myśli może zmęczyć. Szczególnie jak się ma małe dzieci i jest z nimi 24h/dobę 😁 wtedy sen jest najważniejszym marzeniem. Ale kiedy syn mnie ostatnio spytał co się z nami podczas snu dzieje nie umiałam mu odpowiedzieć nic więcej poza tym, że we śnie odpoczywamy i lądujemy baterie.
Z pomocą przyszła mi książka od Harperkids. A właściwie to dwie książki z serii Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej! Autorem tekstu i ilustracji jest Matteo Farinella, a tłumaczenie przygotowała Ewa Nicewicz. Warto dodać, że autor wie, co pisze, bo jest wybitnym, włoskim neurobiologiem. A do tego też rysownikiem – więc swoje mądre słowa jest w stanie ubrać w ciekawe ilustracje. Moim synom te książki nieco przypomniały serię 'Było sobie życie’ – i w sumie się nie dziwię, bo faktycznie formą, prostotą przekazywania wiedzy i dawką humoru ją przypominają.
Książki mają twardą oprawę i bardzo miłą w dotyku okładkę. W środku znajdziemy niewiele tekstu i duże, barwne, całostronnicowe ilustracje. Naszym oprowadzaczem po ludzkim mózgu, a także po krainie snu jest Tymek – młoda komórka z rodziny neuronów. Jako, że jest młody – czytelnicy mogą się z nim w jakiś sposób utożsamić. To ciekawy i fajny zabieg.
***
’Wycieczka po mózgu’
Mózg jest wyjątkowo fascynujący. I nadal nie do końca odkryty. Z książki dowiemy się m.in. jaką rolę odgrywają różne obszary mózgu, poznamy jego zakamarki i rolę i rodzaje neuronów. Nasza ulubiona część to ta o korze czołowej. W końcu to jedna z najnowocześniejszych dzielnic mózgu. Dlaczego? Sprawdźcie. Warto. Książka spodoba się i maluchom o starszym dzieciom. A kto wie – może i szkolni akompaniowała przyda się na lekcjach biologii.
***
’Co robimy gdy śpimy’
Tymek i Zosia, nasza ludzka bohaterka właśnie szykują się do snu. A raczej dziewczynka się szykuje, a Tymek znów staje się naszym przewodnikiem. Tym razem po świecie snu. I odpoczynku. Problem w tym, że Tymek wcale nie chce spać. Zamiast tego rusza w podróż po uśpionym mózgu. I dowiaduje się wielu interesujących rzeczy – m.in. o pragnieniach, lękach i wspomnieniach. Ja np. w końcu się dowiedziałam czym są fale mózgowe – wcześniej znałam pojęcie ale nie do końca je rozumiałam. A tutaj autor wyjaśnił to w tak przystępny sposób, że nie da się nie zrozumieć! Ciekawie opisuje też sny – porównując je do występów teatralnych. Bardzo mi się to porównanie spodobało. Jest też koszmarek – i mimo, że nawet momentami sympatyczny i pożyteczny, to jednak bardziej jest psotnikiem. I raczej nikt z nas nie lubi go we śnie spotykać.
Książki bardzo polecamy. To idealne połączenie nauki i wiedzy z czytelniczą, literacką rozrywką.


przez

Tagi: