1653581099169 01

Niedźwiedź i przestrzeń pod patronatem Dziecioczytania!

Tak zwariowanego dnia nie miałam dawno. I wiem jedno. Potrzebuję przestrzeni – na swoje emocje, czas samej ze sobą i swoimi myślami. Podobnie jak bohater dzisiejszej książki, która jest przy okazji naszym pięknym patronatem. I dziś ma swoją premierę.
Ta książka to 'Niedźwiedź i przestrzeń’ jednego z moich ulubionych duetów – Urszuli Kuncewicz-Jasińskiej (tekst) i Aleksandra Jasińskiego (ilustracje), którzy tworzą nie tylko fajną parę, ale też cudowne Wydawnictwo Alulalu. Książka pochodzi z większej serii zatytułowanej Zwierzęta z bieszczadzkiego lasu.
Niedźwiedź to nie miś. I to przekazują nam autorzy. Bo choć sympatyczny i dobrze mu z pyska patrzy – to jednak drapieżnik. A do tego wielki, zajmujący caaaaałe strony – to pierwsza rzecz na jaką zwrócił uwagę mój starszak.
– Mamo, ten niedźwiedź faktycznie potrzebuje przestrzeni, bo ledwo się mieści na stronach! Ale jak go poprosiłem, żeby się trochę przesunął to w sumie posłuchał. Sympatyczny z niego gość.
Sympatyczny, ale i rzeczowy jest też sposób przekazywania wiedzy czytelnikom. Tekst jest momentami zabawny, naładowany wiedzą (która otacza ale nie przytłacza) i pełen pytań, które zadawane wprost do czytelników, wciągają ich do literacko-naukowej zabawy. Są też zadania, które rozruszają i maluchy i dorosłych (’no skacz mamo razem z misiem, kto nie skacze ten jest hieną! 😁). Czasem książką trzeba poobracać, czasem ją przytulić (to już inicjatywa własną moich dzieci 😉). Co fajne – tłumaczy jak się zachowywać kiedy niedźwiedź stanie na naszej drodze – albo my pojawimy się na jego szlaku. I pokazuje, że nie tylko miód zdobywa kulinarnie podniebienia niedźwiedzi. A co jeszcze? Zobaczcie!
Ta książka to tekst i ilustracje – i jedno bez drugiego nie mogłoby istnieć. I takie książki lubię najbardziej. Kompletne. Pięknie ubrane w słowa i cudownie ozdobione kolorem i kreską.
A następna część? Oby była o wilku! Bo, że będzie, to nie mam absolutnie wątpliwości. W końcu bieszczadzki las ma wielu mieszkańców, których chcemy poznać ❤


Tagi: