Logo Dziecioczytanie Małe

Nawet myszy idą do nieba. Na chwilkę.

Uważaj o czym marzysz. Wszechświat bowiem może ci to dać. Znacie to powiedzenie? Ja trzymam się go w życiu i muszę przyznać, że dużo w nim prawdy. Podobnie jak w tym, że marzenia się spełniają – nie ważne kiedy, ważne, że jednak.
I o marzeniach jest dla mnie książka, którą dziś dla Was mam. Ale nie tylko. Przede wszystkim to opowieść o przyjaźni, lęku przed nią i tym, jak ogromną siłą może się stać. Ale też o tym, że ktoś z kim się przyjaźnimy wcale nie musi być taki jak my. Przeciwnie – to przeciwieństwa się przyciągają najbardziej.
To też książka o tym, by nie osądzać po pozorach. I o tym, jak wielką krzywdę mogą nam wyrządzić rolę społeczne w które jesteśmy wtłaczani od dziecka.
Wszystko to (i o wiele więcej) znajdziecie w książce 'Nawet myszy idą do Nieba’ od Wydawnictwa Afera. Jej autorką jest Iva Procházková, a ilustracje przygotowała Denisa Grimmová. Przekład to zasługa Julii Różewicz.
Czmyszka jest małą myszką, która umiera nagle i niespodziewanie. Spada w przepaść i zostaje z niej placek – po bliskim spotkaniu z kamieniem na dnie owej przepaści. Nasza bohaterka trafia do Nieba, gdzie niebawem dołącza do niej jej odwieczny wróg – lis Rudeusz. Czy mają szansę by się zaprzyjaźnić? Teraz, kiedy więcej ich łączy niż dzieli. Sprawdźcie, możecie być zaskoczeni.
To też książka o wierze. I o tym, co jest po tym życiu, które znamy i mamy tu na ziemi. Czy jest cokolwiek? I jak to jest ze zwierzętami? Czy znikają, czy idą gdzieś dalej. A może mogą wrócić – nawet z tak fantastycznego miejsca gdzie nikt nikogo nie musi gonić i zjadać. Gdzie nikt inny nie musi uciekać. Gdzie nie ma strachu, smutku i bólu. Gdzie można cały dzień spędzać w polu rumianku czy na huśtawce.
To piękna książka. Dająca do myślenia. Filozoficzna wręcz momentami. Każdy znajdzie w niej pytania. Na niektóre z nich być może znajdziemy odpowiedzi. Z odpowiedziami na inne – trzeba będzie poczekać. Kto wie jak długo…
Bardzo polecamy. Książka must have. I dla dzieci i dla dorosłych.