Oczekiwania. Najgorsze są te ze strony najbliższych. Ale też te, które sami mamy w stosunku do siebie. Czy to oznacza, że oczekiwań lepiej nie mieć? Nie, bynajmniej. Trzeba je mieć. Ale też niech nie będą to oczekiwania z kosmosu, z niewiedzy bądź z jakichś zaszłości.
Wychowanie dziecka to nie tylko to, co przed nami. To też to, co za nami. To, co nas ukształtowało. To jak traktowali nas nasi rodzice, dziadkowie. To wszystko się łączy. I wpływa na siebie. Bardziej niż nam się wydaje. Bo relacje, które wypracowaliśmy w dzieciństwie ze swoimi bliskimi rzutują na to, jakie będą te z naszymi dziećmi. Ale te relacje mogą też wywoływać konflikty między nami a tymi, którzy nas wychowywali. Konflikty międzypokoleniowe. Bo nie oszukujmy się, style wychowania się zmieniają z biegiem lat.
I o tychże sytuacjach (i nie tylko) jest książka 'Międzypokoleniowe konstelacje. Dzieci – rodzice – dziadkowie’ Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk od Wydawnictwa psychologiadziecka.org.
Jest tu o korzyściach jakie płyną z obecności. Z tego, że dzieci dziadków nie tyle znają, co mają ich w swoim życiu. Jest o tym jak rozmawiać, ale też jak słuchać. I dlaczego słuchać warto. Jest o odmienności – również tej w kwestii poglądów.
Możemy dowiedzieć się co zrobić, kiedy między rodzicami a dziadkami pojawią się konflikty. Ale też co i jak zrobic, żeby przepracować emocje. Oraz do czego mogą doprowadzić te nieprzepracowane. I jak historie z własnego dzieciństwa wpływają na nas, na całe nasze życie.
Jest też o tym – i ten rozdział jakoś najbardziej mi zapadł w pamięć – co kiedy dziadkowie łamią ważne dla nas zasady wychowawcze. Jak się wtedy zachować, co zrobić i czym jest metoda trzech pudełek – warto to sprawdzić.
Fajnie, że są tu również prawdziwe historie, którymi zechcieli się podzielić różni ludzie – rodzice. I garść pytań, które mogą się pojawić u każdego z nas – z odpowiedziami od autorki.
Polecam i rodzicom i dziadkom. Bo najważniejsze jest te młode pokolenie. Te, które tworzy teraz własne konstelacje.
Barterowa współpraca reklamowa z wydawnictwem.


