Logo Dziecioczytanie Małe
1656352095858 01

Malarka Ala i ludzkie ciało

Jeszcze jedną książkę dziś dla Was mam. I to rewelacyjną!
To kartonówka od nowego Wydawnictwa Ładnie. Książka pochodzi z serii Malarka Ala prezentuje – i są to Części ciała. I to jak prezentuje! 😁 autorkami są Ewelina Chwała-Lubomska (tekst) i Monika Sroga (ilustracje).
Jesteśmy absolutnie kupieni. I pomysłem i wykonaniem. To wprowadzenie sztuki w życie już najmłodszych dzieci. I to z przytupem. W mądry, artystyczny sposób. Autorki pokazują, że książki dla najmłodszych nie muszą być infantylne. Że można kształtować małego konesera sztuki od pierwszych miesięcy czy też lat życia. Nie wiem jak Wy, ale ja w to idę 😁 a do tego to też książka interaktywna – cudownie się patrzy jak dzieci podczas czytania pracują z tą książka. I co więcej – chcą z nią pracować. Już na początku poznajemy Alę. Jest malarką i dobrze jej z oczu patrzy 😉 Ala ma kota, a właściwie kotkę – Falę i uwielbia sztukę. Chętnie maluje farbkami, a teraz uznała, że będzie… Malować po dziełach sztuki! Z tego musi wyjść coś wyjątkowego 😁
I wychodzi. Dzieci poznają części ciała, a przy okazji dzieła artystów epoki renesansu i baroku. Mamy tu aniołki z obrazu Rafaela zatytułowanego 'Madonna Sykstyńska’ dumnie prezentujące oczy, uszy, usta, nos (przyznać się, kto zaśpiewał na melodie znanej, dziecięcej piosenki? 😁). Mamy plecy Patroklosa pędzla Jacquesa Louisa Davida. Mamy też… Pupę, wprost z obrazu 'Toaleta Wenus’ Petera Rubensa. Wszystkie obrazy są ciekawie zaaranżowane i idealnie wpasowane w książkę dla dzieci. Myślę, że trochę oswajają te dzieła sztuki i pokazują ich bardziej ludzkie oblicze. Sprawiają, że sztuka staje się nieco bardziej użytkowa, ale wciąż jest sztuką. A przez to, że pojawiają się w książce dla dzieci wychowują poniekąd świadomego odbiorcę sztuki. To bardzo ważne, szczególnie w obecnych czasach.
Teksty są pisane wierszem i przyjemnie się je czyta. Są niedługie, mają dobry rytm i łatwo je zapamiętać. Mój starszak sporo zna już na pamięć.
Bardzo polecamy, w serii jest też część poświęcona kolorom.. Można też kupić kolorowanki z Alą. Więcej informacji o serii znajdziecie na profilu @wydawnictwo_ladnie na instagramie.


Tagi: