Logo Dziecioczytanie Małe
1655477936335 01

Mała Nina – ciekawa i potrzebna książka

Mała Nina jest ciekawa. Nie ciekawska – to różnica. Jest ciekawa życia – tego zwykłego, fizycznego i tego duchowego. Jej rozmyślania nie tylko zaskakują, ale i nas do rozmyślań skłaniają – i małych i dużych. Bo to książka bez górnej granicy wieku.
Mowa o 'Małej Ninie’ autorstwa Sophie Scherrer. Wznowienie książki niedawno ukazało się nakładem Wydawnictwa Wilga. Tłumaczenie przygotowała Marta Krzemińska.
Nina to dziewczynka bezkompromisowa. Mieszka z mamą i świnką morską, którą kupiła sama, za własne pieniądze. Sama też ochrzciła ją imieniem Wangog – bo miała tylko jedno ucho. No i pół drugiego. Nie muszę chyba wspominać, że jej mama nie była z tego powodu zbytnio zadowolona… 😉
Ale przygoda ze świnką, to tylko jedna z wielu. Dziewczynka zastanawia się m.in. kim jest – katoliczką czy ewangeliczką? A może wegetarianką? Ogółem książka dość mocno i dosadnie porusza tematykę religijności – i stąd wzbudza dość spore kontrowersje, szczególnie wśród osób wierzących. Czy słusznie? Nie wiem. Mnie nie obraziła, nie uraziła moich uczuć religijnych. Nie uważam, że jest obrazoburcza. Przeciwnie – zmusza do dyskusji – szczególnie o tym, czym jest prawdziwa wiara, a czym – taka na pokaz. Jest też świetnym wstępem do rozmów o tym czym jest granica, kiedy ją przekraczamy. I dlaczego nie każdy musi wierzyć w to samo. Fajnie też poruszona jest kwestia nieba. Również tego dla zwierząt. I jest samo życie – kłótnie sąsiedzkie, sprzątanie pokoju w tempie ekspresowym (dobrze, że można wszystko wrzucić pod łóżko i przykryć długą narzutą, prawda? 😁) i spotkania z koleżankami. Jest miłość – ta mamy do córki i córki do mamy. Jest ciepło. Jest humor. Wszystko, co sprawia, że tę książkę się pamięta. I ja ją wspominam dobrze właśnie przez takie smaczki, a nie przez jedną, konkretną scenę, której nawet nie chce mi się przywoływać, żeby nie wywoływać burzy 😉
Czy polecam tę książkę? Tak. Szczególnie tym wszystkim, których oburza. Przeczytajcie ją raz jeszcze. I jeszcze. I jeszcze. Może odnajdziecie w niej te wszystkie dobre rzeczy i wartości, które sprawiają, że jest wyjątkowa.


przez

Tagi: