Logo Dziecioczytanie Małe
1651655415715 01

Maja i przyjaciele – książka magiczna, która też pomaga

To książka ze wszech miar wyjątkowa. Po pierwsze przez wzgląd na tematykę, jaką porusza. Po drugie – poprzez formę i dwujęzyczność, a w końcu poprzez cel w jakim została wydana. I od tego ostatniego zacznę, bowiem zysk ze sprzedaży książki przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom z Ukrainy – wspomoże działalność Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
Wspomniałam też o dwujęzyczności – książka została bowiem wydana w języku polskim i ukraińskim.
To 'Maja i przyjaciele’ Larysy Denysenko. Ilustracje przygotowała Masha Foya, a przekład – Zuzanna Yevtushyk. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Kropka.
Wydanie jest również wzbogacone o list do rodziców od autorki – list, który wyciska z oczu łzy. Bardziej niż wszystkie obrazki z tego, co dzieje się teraz w Ukrainie. List bliski, prosto z serca. I prosto z wojny, bowiem autorka pisała go w korytarzu, w samym sercu wojny, gdzie chowała się z mamą i psem kiedy nad kijowskim niebem rozbrzmiewał kolejny alarm rakietowy…
Bohaterką i narratorką zarazem jest Maja. Dziewczynka chodzi do czwartek klasy, lubi fryzurę 'kocie uszka’, kluski z serem i kolor zielony. I arbuzy. I jeszcze parę innych rzeczy. Lubi też dzieci ze swojej klasy. Wszyscy się kolegują, chociaż i kłótnie się im zdarzają. A czasem nawet nachodzi ich też 'tranda’. Co to takiego? Musicie sprawdzić.
W książce znajdziemy historie tak prawdziwe, że tym bardziej smutne w obecnej sytuacji. Historie chłopców i dziewczynek, którzy chcą żyć normalnie. Którzy są całkiem od siebie różni, a jednak znajdują w sobie przestrzeń na przyjaźń i dialog – potrafią dogadać się mimo różnic. Ach, jak taka umiejętność przydałaby się obecnie wielu ludziom.
Książka uczy szacunku do innych. Pokazuje jak ważne jest, by nie skreślać innych tylko dlatego, że się od nas różnią. I jak ważne jest również to, by rosnąć w miłości. Bo szacunek i miłość w rodzinie (i nie tylko) to najważniejsze wartości. I świat byłby piękniejszy gdyby wszyscy to zrozumieli.
Cudowna książka. Naprawdę warto ją mieć.


Tagi: