Logo Dziecioczytanie Małe
1667658647472 01

Luli i Nelson – lwy i walka o wolność

To komiks który czyta się tak, jakby się oglądało najlepszy film. Komiks przekazujący prawdę o świecie, może nie do końca wygodną i taką, której żyjąc we własnej bańce nie przyjmuje do wiadomości. Że mogą być równi i równiejsi, że ktoś kogoś ocenia i kategoryzuje tylko dlatego, że ma inny kolor skóry. Świat chyba jeszcze bardziej brutalny niż ten zwierząt – gdzie lwy polują i zabijają, a inne zwierzęta muszą uciekać i się kryć. Bo w tym zwierzęcym świecie przynajmniej warunki są jasno określone. Nie tak jak w świecie ludzkim, który często rządzi się prawami wziętymi nie wiadomo skąd.
Do rozważań zmusiła mnie seria Lulu i Nelson od Wydawnictwa Egmont. Niedawno ukazał się drugi tom, zatytułowany 'Królestwo lwów’. Autorami są: Charlotte Girard i Jean-Marie Omont (scenariusz) oraz Aurélie Neyret (rysunki i kolory). Tłumaczeniem zaś zajęła się Maria Mosiewicz.
Lulu to mała dziewczynka, która postanawia ruszyć samotnie do buszu by pozyskać lwy do cyrku, który prowadzi jej ojciec. Mężczyzna w ostatniej chwili dogania ją i razem podróżują. Docierają do południowoafrykańskiej krainy lwów, gdzie jej ojciec zostaje aresztowany. Mężczyzna bronił chłopca podczas demonstracji przeciwko apartheidowi. Jego córka zostaje sama, jednak nie na długo. Bo ów chłopiec postanawia jej pomoc i zabiera na farmę prowadzoną przez adwokatkę – Mary. Kobieta postanawia pomóc ojcu Luli, jednak dziewczynka pilnuje mocno tego, by kobieta nie dowiedziała się o tym, że przyjechali tu po lwy. Obawia się, że wtedy nie chciałaby dłużej pomagać jej ojcu.
Dziewczynka będąc na farmie zaprzyjaźnia się coraz bardziej z Nelsonem. Razem odnajdują też w buszu małego, rannego lwa, któremu postanawiają pomóc. Na farmie pojawia się ktoś jeszcze – Danny, ciemnoskóry mężczyzna, który nie do końca ma dobre zamiary…
Co jeszcze się wydarzy? Czy możliwa jest przyjaźń dzieci z tak różnych światów? I czy dziewczynka zrozumie, że wolność należy się nie tylko ludziom, ale też zwierzętom?
To komiks który wzrusza, otwiera oczy i zachwyca. Ale też zmusza do zastanowienia i działania, by nie powróciły czasy chociażby niewolnictwa.
Barterowa współpraca reklamowa z Wydawnictwem Egmont.