Logo Dziecioczytanie Małe
1656602627049 01

Lasoterapia – książka blisko natury

Ależ chce mi się do lasu. Teraz, zaraz. Już pomijam fakt, że między drzewami jest chłodniej. Ja po prostu potrzebuję zieleni, spokoju i odpoczynku. Potrzebuję móc zamknąć oczy i nie myśleć o niczym. Niczym się nie przejmować. Po prostu stać, wdychać las i być. Tu i teraz.
I chyba jutro ucieknę do lasu, przynajmniej na kilka chwil. A dziś, w oczekiwaniu, sięgam z chłopcami po raz kolejny po bardzo potrzebną, książkę.
To 'Lasoterapia dla dzieci’ od Wydawnictwa Dragon. Autorkami tekstu i leśnych zabaw są Agata Preuss i Dorota Zaniewska. Z kolei ilustracje przygotowała Justyna Tkocz.
Książka jest podzielona na pory roku i można ją czytać nawet od środka. To taka trochę książka przewodniczka i przyjaciółka. Już na początku autorki radzą nam co spakować do plecaka i jaki powinien on być. Mamy też przypomnienie o tym, by zawsze ubierać się odpowiednio do pogody, a w lesie zachowywać się z szacunkiem i dbać o swoje bezpieczeństwo.
Do każdej pory roku mamy dobrane odpowiednie zadania. Przy każdym jest lista rzeczy, które musimy mieć by je wykonać. Każde z nich jest wyjątkowe, niektóre bardziej, inne mniej pracochłonne. Wszystkie w jakiś sposób rozwijające i ciekawe. I tak na wiosnę możemy przygotować kij wędrowca, pobawić się w leśne stemple, gdzie to nasze kończyny są owymi stemplami – a my dotykiem zostawiamy ślad w swojej głowie i sercu. Co bardzo mi się spodobało brud jest tu nazwany kolorem lasu. O ileż milej powiedzieć do dziecka 'masz pięty w kolorze lasu’ niż znowu wspominać o brudnych stopach 🥰
Jeśli chodzi o lato, to wśród zabaw mamy np. tajemniczo brzmiący masaż mózgu, który sama zamierzam niebawem wcielić w życie. Są też poszukiwania koniczyny (którą da się łatwo pomylić ze szczawikiem zajęczym) czy robienie korali z poziomek.
Jesienią można bawić się w układanie leśnej mandali, albo zrobić bukiet z liści. A zimą? Też jest sporo leśnych zabaw, m.in. w skoki w dal, szukanie tropów czy tworzenie mroźnych witraży.
Książka może pełnić rolę swoistego pamiętnika, który zostanie z nami na lata. Co roku możemy wracać do swoich ulubionych zabaw, a za jakiś czas opowiedzieć o nich kolejnym pokoleniom.