Dzień dobry.
Dziś książki bardzo ważne, fundamentalne wręcz. Powinny znaleźć się w absolutnie każdym domu, miejscu dostępnym o dla małych i dla dużych – by można było po nie sięgnąć zawsze w razie potrzeby. Pochodzą z serii Wielkie problemy małych ludzi od Wydawnictwa Jedność dla dzieci. Ich autorką jest Magdalena Młodnicka, a ilustracje przygotowały Beata Pękalska (do części o strachu) i Ola Makowska (do części o gnębieniu).
Każda z książek ma na końcu posłowie psychologa skierowane do rodziców i opiekunów. Padają tam ważne zdania i ciekawe porady, które mogą pomóc nam we wspieraniu naszych dzieci.
***
’Strach ma wielkie oczy. Książka, która dodaje odwagi’
Ta część skierowana jest do dzieci 6+, ale i młodszym może się przydać. Bohaterem jest Franek, 8-letni chłopiec który opowiada nam o strachu. Jest o tym co może go wywołać, jak się objawia i jak na nas działa (chociaż na większość z nas podobnie, to jednak każdy może mieć również swoje odosobnione reakcje). Są też sposoby na oswojenie strachu – a wśród nich nauka odpowiedniego oddychania. Bo chociaż jest ono dla nas wszystkich naturalne, to często nie zastanawiamy się nad tym, jak pracować z oddechem. A wierzcie mi, że pracując z oddechem możemy zdziałać cuda. Książka kończy się optymistycznym akcentem oddającym nam wszystkim odwagi. Bo każdy z nas jest odważny. I warto o tym pamiętać i sobie to powtarzać.
***
’Nie daj się gnębić! Książka, która dodaje siły’
Ta pozycja jest skierowana do dzieci 7+, ale powiem Wam, że mój prawie sześciolatek jest nią zachwycony i pomogła mu w przedszkolu, gdzie nie zawsze czuje się dobrze. Nie ma tam może gnębienia, ale przemoc i zastraszanie już się pojawia. Nawet jeśli nie bezpośrednio do mojego syna, to zdarzało się, że był kilkakrotnie jej świadkiem. I nie do końca wiedział jak reagować, co zrobić. Czy w ogóle może coś zrobić.
Naszą przewodniczką tym razem jest Lenka. Dziewczynka opowiada, jak razem z innymi dziećmi, z pomocą dorosłych (ważne, że mamy tu podkreślone, że warto prosić o pomoc dorosłych, którym ufamy) poradzili sobie z dokuczanie w klasie. Bardzo fajnie, że jest tu pokazana różnica między skarżeniem (jak ja nie lubię tego słowa nacechowanego negatywnie) a informowaniem żeby uzyskać pomoc. Podkreślono również fakt, że należy reagować kiedy widzimy, że coś złego dzieje się komuś innemu w naszym otoczeniu. Ważne jest przerwanie zmowy milczenia i wsparcie osoby, która jest gnębiona. Duży nacisk położono też na ukazanie tego, jak ważna jest rozmowa i to, by mówić otwarcie o swoich uczuciach. Dzięki temu inni będą mogli nas lepiej zrozumieć. i pomóc, kiedy będzie to konieczne.
Bardzo ważne są te książki i raz jeszcze powtórzę, że trzeba je mieć. Nawet jeśli Wasze dzieci są jeszcze małe. Mogą się przydać szybciej niż się obejrzycie.
Książki ważne i potrzebne – szczególnie szkolniakom
przez
Tagi: