Logo Dziecioczytanie Małe
1653838025970 01

Książki dla młodzieży, które wnoszą dużo dobra

Uwielbiam czytać książki dla młodzieży. I oglądać młodzieżowe seriale. To takie moje guilty pleasure. A dlaczego? Ano dlatego, że jest tam tyle nieukrywanych uczuć, tyle dramatów, które często da się zażegnać mocnym przytuleniem. Jest te zapewnienie dawane przez starszych, zazwyczaj rodziców, że wszystko będzie dobrze. Później, w dorosłym życiu, z tym 'wszystkodobrzeniem’ jest już gorzej. I człowiek ma jakoś więcej problemów, wchodzi w dorosłość całym sobą i nie ma pokoju, w którym może trzasnąć drzwiami i obrażając się na cały świat zaszyć się na cały weekend pod kołdrą.
Ja się zaszywam. W wannie. Z książkami dla młodzieży. To taki mój azyl, w którym znów mam kilkanaście lat i cała staję się bohaterami historii, którą właśnie czytam. Tak też miałam z książkami Ewy Nowak, które zostały niedawno wznowione nakładem Wydawnictwa HarperCollins. Mają niewielki format, zmieszczą się spokojnie do plecaka czy torebki. W środku dość mała czcionka, ale też dzięki temu książki nie mają po 400 stron, a raptem po 200, 300 😉 czyta się je szybko. Wciągają, wzruszają, zostawiają swoistą pustkę – jak zawsze po ciekawej, zajmującej i życiowej lekturze.
***
’Dzień wszystkiego’
Poznajemy Majkę. Dziewczyna skończyła właśnie 15 lat i… Wiecznie się zadręcza (skądś to znam!). I oczywiście to na nią musiało paść, a nie na kogoś innego. Co? Otóż to, że ugryzła ją pracująca w cyrku małpka. Majka utraciła sprawność dłoni, ale też coś zyskała. Spotkała dziewczynę, którą chciałaby być…Podoba mi się, że sporo miejsca jest w książce poświęcone tematowi znęcania się nad zwierzętami. I tego, do czego owo znęcanie może doprowadzić. Ile się napłakałam podczas lektury – to moje. Jest tu też temat rozwodu rodziców i tego, jak główna bohaterka sobie po nim radzi.
***
’Błahostka i kamyk’
Tu też mamy motyw utraty rodziny w tradycyjnym jej znaczeniu – z mama, tatą i dzieckiem. Marlena bowiem traci rodziców i zamieszkuje z dziadkiem.
Ale dziewczyna ma też rodzinę w Kanadzie, gdzie jeździ co jakiś czas. To Jerzyk, młodszy brat jej taty i jego żona Shira – niezwykle ważna kobieta w jej życiu. Kobieta, która nie może mieć dzieci i która bardzo chciała zostać jej mamą. Niestety nie udało się. Więź dziewczynki z dziadkiem była zbyt silna. Teraz Marlena idzie do liceum. Ale zanim to nastąpi, jak co roku wyjeżdża do Kanady, gdzie przez osiem tygodni może poczuć się jak część większej całości – z przyszywaną mamą, którą sama tak nazywa w myślach i tatą – bratem jej faktycznego ojca. Tego, którego straciła zbyt szybko i niespodziewanie. Dużo tu o stracie, o niesprawiedliwości. Ale i o godzeniu się z losem i próbach życia najlepszą wersją życia. Bo przecież jest nasze i dobrze by było, gdybyśmy byli w nim szczęśliwi…
***
’Zerwij z nią’
Jacek i Emilka. On wrażliwy i nieco zadziornym, a przy tym nieśmiały. Ona – ukochana córka swoich rodziców. Przypadkowe spotkanie skutkuje wielkim uczuciem. Jednak – jak to w życiu bywa – na drodze tej miłości ktoś staje. Rodzice dziewczyny nie chcą słyszeć o jakimkolwiek związku. W końcu Emilka ma przejąć ich firmę o nie powinna zadawać się z byle kim. A taki w oczach jej rodziców jest Jacek. Nierokujący. A może to wcale nie rodzice są tu problemem. Może jest ktoś jeszcze, kto boi się tej miłości między Jackiem a Emilką?
***
’Nie do pary’
Alek już za chwilę będzie dorosły. Ale zanim to nastąpi – chłopak parę razy zgubi się w swoich uczuciach. A do tego będzie się ładował w związki bez przyszłości – żądny uwagi dziewczyn i szukający potwierdzenia własnej wartości w ich oczach. W końcu urodził się genialny – a przynajmniej jego matka chciała by tak było i posuwała się do różnych forteli, by jej syn na właśnie takiego geniusza wychodził. Ale najważniejsze w życiu to nie być bydlakiem. Skąd w Alku takie przeświadczenie? Przeczytajcie by się przekonać.
Książka pisana trochę niczym pamiętnik, chyba najbardziej przypadła mi do gustu z tych czterech. Polubiłam Alka i jego rozterki. Bardzo. Polecam Wam te książki. Też bardzo.
 

przez

Tagi: