Logo Dziecioczytanie Małe
1653240101418 01

Książki dla maluchów i nie tylko

Rano była recenzja z książkami dla starszych dzieci, więc teraz będzie coś dla maluszków. Chociaż myślę, że najlepszy wiek na tę serię to tak od 3,5 do 5 lat.
Do nas trafiły dwa tytuły, a seria liczy póki co cztery tomy. Można ją podciągnąć pod Akademię Mądrego Dziecka, więc już wiadomo, że będzie fajnie. Seria ta to Poznaj uczucia i emocje – a my mamy 'Czasami się martwię’ oraz 'Czasami się złoszczę’. Ukazały się nakładem Harperkids, ilustracje przygotowała Marie Paruit, a za polskie tłumaczenie odpowiada Adrianna Zabrzewska.
Książki są całokartonowe, mają zaokrąglone rogi i porady dla rodziców na końcu, opracowane przez dr Janet Rose, ekspertkę do spraw emocji wczesnego dzieciństwa. W każdej z nich są też wysuwane czy ruchome elementy, przez co jest atrakcyjna, szczególnie dla małych czytelników.
***
’Poznaj uczucia i emocje. Czasami się martwię’
Poznajemy Maję, która wybiera się na piżamowe przyjęcie w domu swojego kuzyna Tomka. Z jednej strony dziewczynka bardzo się cieszy, a z drugiej zaczyna się martwić, bo to jej pierwsza noc poza domem. Ale okazuje się, że Tomek też się niepokoi. Dlaczego? Ano np. dlatego, że boi się ciemności. Jak nasi bohaterowie poradzą sobie ze zmartwieniami? Zobaczcie!
***
’Poznaj uczucia i emocje. Czasami się złoszczę’
Tu mamy wielu bohaterów. Jest Antek i Asia, którzy są na przyjęciu urodzinowym. Kiedy Asia przewraca wieżę z klocków, którą zbudował chłopiec, ten czuje złość. Fajnie, że mamy pokazane symptomy złości, a dalej inne przykłady, innych dzieci, które też się złoszczą. Są też sposoby na to, jak sobie z nią poradzić. A na końcu – specjalną skalę złości, na której możemy ją ocenić od 1 do 10. Wśród porad dla rodziców bardzo spodobała mi się ta, o urządzeniu sobie kąciku spokoju, w którym dziecko może bawić się miękkimi tkaninami lub spoglądać na kolorową lampkę.
W serii znajdziecie też część o radości i o tym, jak fajnie być miłym.