Logo Dziecioczytanie Małe
Img 20220412 111555

Książka obowiązkowa! Do czytania przy wspólnym stole

Czy zastanawialiście się ile czasu spędzacie z bliskimi? Dużo, mało? Wystarczająco?
Ja myślałam, że dużo. No bo jestem sporo z dziećmi w domu, dużo czytamy, gramy, bawimy się na dworze. Ale. Chwilę później pomyślałam sobie ile z tego tak naprawdę jesteśmy razem. Bez obiadu gdzieś tam z tyłu głowy. Bez telefonu, wibrującego powiadomieniami. Bez czekającego na mnie sprzątania, zmywania i prania. Bez zobowiązań zawodowych. Bez wszystkiego, co robić trzeba, ale co ogranicza – sprawia, że łatwiej się wybucha, że wkurzyć potrafi byle co. I wyszło mi, że tego wspólnego czasu, mimo że sporo, jest wciąż za mało. I, że podobnie jak bohaterowie dziś prezentowanej książki musimy zbudować coś wspólnie by być razem ze sobą, a nie obok.
To 'Wspólny stół’ od Wydawnictwa Mamania. Autorem jest Peter H. Reynolds, a tłumaczenie przygotowała Zofia Raczek.
Poznajemy Violet. Dziewczynka niby jest szczęśliwa, niby ma wspaniałą, pełną rodzinę. Ale mimo to, Violet tęskni. Chciałaby powrotu czasów, kiedy cała rodzina spotykała się przy wspólnym stole. Wtedy wszystko było inne. Były wspólne zakupy, nakrywnie do stołu, gotowanie i rozmowy. To wszystko tworzyło wspomnienia. Właśnie – wspomnienia. To wszystko co robili razem, stało się wspomnieniem. Bo każdy z członków rodziny znalazł sobie inne miejsca. Tata oglądał tv, mama siedziała na schodach z telefonem, a brat – grał z przyjaciółmi w sieci. To wszystko sprawiło, że stół zaczął się zmniejszać, aż w końcu… Zniknął. Czy uda się przywrócić to wszystko, co przy tym stole się działo? Czy uda się znów zasiąść przy wspólnym stole?
To książka, która w prosty sposób, przy pomocy niewielkiej ilości słów i pięknych obrazów, pokazuje jak ważny jest czas razem. Jak ważna jest rodzina i budowanie więzów. Jak ważny jest ten – symboliczny, ale i realny – stół, który sprawia, że możemy być razem. W jednym miejscu, w tym samym czasie. Stół, przy którym możemy odpocząć, popłakać, pośmiać się, powiedzieć sobie o wszystkim. Stół, który może stać się centrum naszego wspólnego świata – jeśli tylko odpowiednio o ten świat, i ten stół zadbamy.
Piękna książka, idealna na świąteczny czas. Co fajne, książka jest teraz dostępna w ramach promocji Książki na Zajączka, jaką przygotowało Wydawnictwo Mamania.
Na stronie wydawnictwa, w specjalnej zakładce, znajdziecie wybór książek dla dzieci (młodszych i nieco starszych), które idealnie nadadzą się na wielkanocny prezent. Bo książki to prezent idealny na każdą okazję. Promocję znajdziecie pod bezpośrednim linkiem Książki na Zajączka 
Ps. Podoba mi się też bardzo operowanie kolorem. Jego symbolika. Zazwyczaj w książkach wspomnienia są ukazane w odcieniach szarości – tu jest na odwrót. Teraźniejszość jest nijaka, smutna, samotna. To we wspomnieniach jest kolor, życie. Czy kolory wrócą i będą również teraźniejszością? Sprawdźcie.