Logo Dziecioczytanie Małe
1665238113501 01

Książka obowiązkowa dla każdego rodzica. I nie tylko

Dziś będzie książka ciężka, ale zarazem bardzo budująca. Książka, która pomaga docenić życie i wszystko to, czego w nim na co dzień nie dostrzegamy. Książka, której bohaterów się lubi. Mimo tego, że nie zawsze się z nimi zgadza. Taka, która powinna stać się lekturą w szkołach ponadpodstawowych. Bo być może przeczytanie jej niektórych by powstrzymało przed popełnieniem błędu, który nie zawsze da się odwrócić.
Ta książka to 'Notatki s@mobójcy’ Michaela Thomasa Forda. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Bohaterem jest Jeff. Chłopak ma 15 lat i po nieudanej próbie s@mobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego, na oddział dla nastolatków. Ma tam spędzić całe 45 dni. Z ludźmi, których z każdym dniem poznaje coraz lepiej, z którymi odnajduje własny język. To miejsce, gdzie z koleżanką można oglądać TV z wyłączonym głosem i wymyślać dialogi do filmów. Gdzie mała dziewczynka nagle zaczyna mówić – tylko do ciebie. Gdzie lekarz słucha twoich rad odnośnie wizyty u fryzjera. Ale to miejsce to też swoistą oaza, którą trzeba będzie w końcu opuścić. I wrócić do świata, który mimo naszej zmiany, pozostał taki sam. Czy uda się w nim odnaleźć Jeffowi? Czy my się w nim odnajdujemy każdego dnia?
To nie jest książka o śmierci i dążeniu do niej. W moim odczuciu to książka o życiu. Danym na nowo. Książka pełna filozofii i pytań, na które odpowiedzi musimy poszukać w sobie. Pytań, które musimy sobie zadać przynajmniej raz. To też książka o odwadze do bycia sobą i ze sobą samym. Książka o przyjaźni, o życiowych zawodach na różnych polach i poczuciu niedopasowania.
Myślę, że w kraju, w którym dostęp do psychologów i psychiatrów dziecięcych jest bardzo ograniczony powinno się takie książki reklamować wszędzie. Powinno się o nich mówić, czytać je i zapamiętywać poszczególne kwestie. Powinno się robić lekcje biblioteczne i godziny wychowawcze, na których będzie się je pokazywać. Może wtedy coś by się zmieniło. Może udałoby się pomóc komuś, kto tej pomocy potrzebuje. Tak jak potrzebował jej Jeff. Tę książkę powinien przeczytać każdy rodzic. I 3- i 13-latka. To pozycja obowiązkowa.
Współpraca barterowa z Wydawnictwo Nasza Księgarnia.