Logo Dziecioczytanie Małe
1662657573895 01

Kraina Emocji i jej bohaterowie. Poznajcie wszystkich

Chciałam Was dziś zabrać do pewnej krainy. I to premierowo. To kraina piękna i spokojna, ale też czasem smutna, zlękniona, zazdrosna czy w końcu cóż, nieco rozzłoszczona. Jednym słowem Kraina Emocji. Emocji, które wprawdzie przeżywają zwierzęta, ale które są bardzo ludzkie. I które bardzo często pojawiają się już u najmłodszych. Bo to właśnie do nich skierowane są najnowsze ksiazki od Wydawnictwa Jupi Jo!. Autorami serii są Ana Serna i Henar Iñigo, a ilustracje przygotowała Kasandra. Tłumaczeniem serii zajęła się Anna Kozaczewska.
Kraina Emocji to cztery kartonowe książki pełne spokoju i kolorów. Jest tu całkiem dużo tekstu i sporo stron, a do tego piękne, wyraziste i pełne szczegółów ilustracje.
Mamy tu też oczywiście sympatycznych bohaterów – zwierzaki chodzące wspólnie do przedszkola 'Nad Jeziorkiem’.
To właśnie ci bohaterowie mierzą się z trudnymi emocjami, jak lęk, złość, zazdrość i smutek. Na szczęście mierzą się z nimi w spokojnej, bezpiecznej atmosferze i wśród przyjaciół. To właśnie duży plus tej serii – spokój jaki z niej bije. I przeświadczenie, że nie ma rzeczy niemożliwych i sytuacji nie do opanowania. Ale też nie ma emocji złych albo takich, których nie da się oswoić. Jedynie słówko 'pożegnaj’ w tytule nie do końca mi tu pasuje. Lepiej by brzmiało 'oswój’, albo 'polub’ czy 'pokochaj’. Byłoby wtedy jeszcze bardziej bliskościowo. Ale i tak nie jest źle. Przeciwnie – jest bardzo dobrze!
***
’Pożegnaj lęk’
Bohaterką jest tu wiewiórka Wandzia. Mierzy się ona z lękiem, który dopadł ją w lesie podczas wyprawy na grzyby. Dlaczego? Ano dlatego, że Wanda i jej koledzy zgubili się w lesie! Wiewiórka aż cała się trzęsie, ale nie chce się przyznać przed nikim (łącznie ze sobą) jak bardzo jest jej źle, jak bardzo się boi. Na szczęście jej przyjaciele zaczynają opowiadać o swoich lękach…
***
’Pożegnaj złość’
Tym razem przez Krainę Emocji kroczyć będziemy z sową Stefanem. Kiedy właśnie szykuje się do drzemki nagle… Dostaje piłką w głowę! No kto to widział?! Stefan wpada w furię! Ale czy można mu się dziwić? Jak poradzi sobie ze złością? I co w złoszczeniu się jest najważniejsze?
***
’Pożegnaj smutek’
Tutaj główne skrzypce gra żabka Żanetka. I niestety jest to smutna melodia. Dlaczego? Ani dlatego, że jej najlepsza przyjaciółka właśnie się przeprowadza i nie będą mogły już spędzać ze sobą czasu…
***
’Pożegnaj zazdrość’
To nasza ulubiona część. Bo i nam najbliższa ostatnimi czasy. Zazdrość bowiem u moich chłopaków jest w czołówce emocji, które generują dzień 🤣
Bohaterem jest jeż Jurek. Ma on od niedawna braciszka i… Wcale go nie lubi. Albo tak mu się tylko wydaje. W każdym razie jest zły i zazdrosny, bo to niemowlak pochłania całą uwagę rodziców. Jak poradzić sobie ze złością? I jak zaakceptować zmiany, które pojawiają się wraz z przyjściem na świat nowego dziecka? Zobaczcie. Warto.