Logo Dziecioczytanie Małe
Img 20220507 154325

Góra Mądrości – piękna i wyjątkowa opowieść o strachu i przyjaźni

Lubię piękne książki. Wydane z dbałością o wszelakie detale, pięknie zilustrowane i wymyślone. A jeśli jeszcze za tym całym pięknem idzie wartościowa, dobra treść to mamy komplet. Tak właśnie jest w tym przypadku. To książka do której na pewno będziemy wracać i która już po pierwszym czytaniu zajęła ważne miejsce w naszych serduchach.
Mowa o 'Górze Mądrości’ od Wydawnictwa Wilga. Jej autorką jest Mojo Graffiti czyli Katarzyna Bielińska.
To opowieść nie tyle o samej przyjaźni, ale też o tym, co nam daje. Wiedzieliście, że dzięki drugiemu człowiekowi obok, który nas wspiera, mamy więcej siły? Nawet tej ukrytej, której nigdy się u siebie nie spodziewaliśmy. Mamy też więcej powodów do radości, kiedy możemy ową radość dzielić z kimś bliskim. Jednak ta cała wiedza, to nie jest coś co dostajemy od razu z przyjaźnią w pakiecie na starcie. Do tej wiedzy trzeba dojść. Nawet jeśli droga będzie wiodła aż na tajemniczą Górę Mądrości. Będzie długa i czasami będzie nas wpędzać w dyskomfort. To jednak warto w nią wyruszyć. Warto dostrzec to, co mamy często tuż obok, na wyciągnięcie ręki.
Bohaterami są Lisek – który marzy o podróżach i Niedźwiedź, który bardzo chce mieć przyjaciela.
U Liska jest jednak jeden problem. Tak wielki jak jego marzenia, jest jego strach przed ciemnością. Stopuje go skutecznie – no bo jak tu wyruszyć w podróż, kiedy trasa jest długa i noc na pewno zastanie nas w pół drogi? Jak wygrać z tym, co nas ogranicza? Może z pomocą przyjdzie ktoś, po kim się zupełnie tej pomocy nie spodziewamy. I przy okazji on, ten ktoś, stanie się dla nas kimś więcej niż tylko towarzyszem podróży. Stanie się przyjacielem…
To książka o spełnianiu marzeń. Ale też o tym, byśmy doceniali to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Bo dostrzec to można dopiero, kiedy zrobi się całkiem ciemno. I nie będzie wtedy rządził nami strach, bo nie będziemy w tej ciemności sami. Książka z ilustracjami niczym małe dzieła sztuki. Gdzie kolory przechodzą płynnie w cudowne opowieści pełne bliskości. Opowieści, którymi warto się karmić.
Bardzo polecamy. Książka, która posłuży Wam, Waszym dzieciom i wnukom. Bo przyjaźń jest wieczna. Podobnie jak ta opowieść.