Logo Dziecioczytanie Małe
Img 20220418 070226

Gdy zapadnie noc – książka magiczna

Dzień dobry! Chociaż w przypadku tej książki lepiej powiedzieć dobry wieczór! Mój młodszy syn się w niej zakochał. I nie tylko ją czytamy. Traktujemy również jako wyszukiwankę i po prostu oglądamy, bo ilustracje w niej są piękne i pomagają oswoić ciemność.
To 'Gdy zapadnie noc. Kto pracuje kiedy śpimy’ od Wydawnictwa Wilga. Autorką tekstu jest Polly Faber, a ilustracji – Harriet Hobday. Tłumaczenie przygotowała Karolina Post-Paśko.
To książka o tych, którzy zaczynają pracę, kiedy większość ludzi kładzie się spać. Ale też o tych, którzy pracują praktycznie cały czas, jak dziennikarze (potwierdzam, znam z autopsji 😁) czy lekarze – oni to w ogóle hak dla mnie są mistrzami, szczególnie ci dyżurujący w nocy. Ale są tu też kierowcy – jak mama naszej narratorki, sprzątaczka, ochroniarz, piekarz czy muzycy. Ludzie bardzo różni, którzy odżywają w nocy. I sprawiają, że nasze poranki, ale też i noce, mogą być piękne i wyjątkowe.
Ta książka uczy szacunku – co też jest bardzo fajne. Szacunku nie tylko do różnych zawodów, ale przede wszystkim do ludzi, te zawody wykonujących. To też książka, jak już wspomniałam, oswajająca z lękiem przed ciemnością i ogólnie przed nocą. Książka ukazująca kolory, na które w mrokach nie zwracamy uwagi, a które są i ciężko je czasem dostrzec w świetle dnia. A nawet jest to niemożliwe – bo księżyc i gwiazdy możemy podziwiać dopiero w zupełnej ciemności.
Bardzo ją Wam polecamy. Tekstu jest niedużo, ilustracje za to opowiadają przepiękne historie – można je snuć w każdą noc i wciąż wymyślać nowe. Dzięki temu książka nigdy się nie znudzi!
Jest też przepięknie wydana – o tym trzeba wspomnieć. Srebrzenia na okładce robią wrażenie! 😍