1666786030075 01

Coś dla starszaków i małych szpiegów

Dzień dobry!
Tak dużo książek, tak mało czasu 😁 dlatego trzeba zwiększyć tempo prezentacji. I ja to wiem, ale życie swoje 😉 nie obiecuję więc, że zaleję Was nagle recenzjami, ale dwie kolejne przynoszę właśnie teraz.
To nowości od Harperkids z serii Akademia Mądrego Dziecka – Chcę Wiedzieć Więcej!. Obydwie książki są pięknie wydane, w twardej oprawie i nieco większym formacie. Idealnie sprawdzą się dla starszaków – i tych z zerówki i tych ze szkoły podstawowej. Podejmują interesującą tematykę i robią to bez sztampy – w ciekawy i zaskakujący sposób. Zresztą, zobaczcie sami.
***
’Sekrety zmarłych. Odkryj tajemnice, które zabrali do grobu’ Marta Ralphsa i Gordy’ego Wrighta w przekładzie Kazimierza Pytko. To książka przede wszystkim zaskakująca. Ale też i fascynująca. Wiedzieliscie np., że Inkowie składali ludzi w ofierze? A japońscy mnisi mumifikowali się za życia? Jak to mozliwe – zapytajcie. Nie zdradzę oczywiście – odsyłając Was do książki. Oprócz ogromu wiedzy czeka tu też sporo pięknych ilustracji – szczegółowych, momentami odwzorowanych z fotograficzną dokładnością, a innym razem pięknie graficznych i schematycznych. To książka która wciąga, fascynuje, pokazuje nam nowe, często nieznane oblicze śmierci. I tego jak jest odbierana w różnych kulturach na całym świecie. Idealna na zbliżający się wielkimi krokami czas zadumy.
***
’Jak zostać szpiegiem. Podręcznik tajnego agenta’, którego autorami są Daniel Nesquens i Oyemathias, a tłumaczenie przygotowała Marta Szafrańska-Brandt.
Ta książka to jest absolutny sztos! Świetna, odkrywcza, ciekawa. Mój starszak oszalał na jej punkcie i bycie jutuberem chwilowo zamienił na bycie szpiegiem 😁 co znajdziemy w środku? Zwierzaki, które utożsamiają nas samych – uwielbiam taki zabieg personifikacji. I które uczą, jak zostać szpiegiem. To słowo kojarzy się pewnie większości z Was albo negatywnie z kimś zuchwałym i sprytnym. Albo z… Jamesem Bondem – bodajże najsłynniejszym filmowym szpiegiem w historii. Szpiegowanie jest tu tłumaczone jako badanie i obserwowanie przeciwnika. To praca fascynująca, ale i niebezpieczna zarazem. Człowiek, który ją wykonuje powinien być przede wszystkim spostrzegawczy, ale też dyskretny i powściągliwy. A przy tym taki, który umie trzymać język za zębami. I na pewno inteligentny. Jednak same predyspozycje nie wystarczą. Co jeszcze trzeba zrobić, żeby szpiegiem się stać? Sprawdźcie. Nie pożałujecie.