1651231088337 01

Co to jest szkoła – piękna książka o tym jak powinien działać świat

Ależ bym chciała takiej szkoły dla moich dzieci! Otwartej, kolorowej, w której każdy jest inny i w niczym to nie przeszkadza. Przeciwnie – ta różnorodność sprawia, że wszyscy się dopełniają. I tworzą miejsce, do którego chce się wracać. Magiczne, otwarte, pełne nauki, ale i zwykłego życia. Którego też musimy się nauczyć. Którego powinny nauczyć się nasze dzieci. I to nie tylko w domu, ale też i w szkole właśnie.
To 'Co to jest szkoła?’ od Wydawnictwa Tako. Autorami są Luca Tortolini (tekst) oraz Marco Somà (ilustracje). Przekład z włoskiego przygotowała Ewa Nicewicz.
Szkoła to budynek. Są w nim krzesła, ławki, tablica. Ale szkoła to też – przede wszystkim – ludzie, którzy ją tworzą. I ci, którzy uczą i ci, którzy się uczą. Szkoła, idąc za myślą autora, powinna być miejscem otwartym 'nawet gdy ma zamknięte okna i drzwi’. Powinna się zmieniać, nie stać w miejscu. Wychodzić naprzeciw wymaganiom dzieci i nauczycieli. Dawać możliwości nauki – i jednym i drugim. Bo człowiek w końcu uczy się całe życie. Również uważności na innych, empatii i różnorodności. I szkoła powinna ten proces wspierać. Ta książkowa to robi. A ta prawdziwa? Cóż, wszyscy wiemy jak jest.
I boję się tylko tego, że moje dzieci zderzą się z rzeczywistością. I będzie to zderzenie bolesne. Bo mimo zaangażowania wielu cudownych osób, nauczycieli, często niewiele się da zrobić, by tę naszą, rodzimą szkołę uczynić choć w małym ułamku podobną do tej, wyrysowanej ilustracjami i opowiedzianej słowami w tej przepięknej książce. Książce, którą powinni przeczytać wszyscy ci, którzy szkołę tworzą, którzy o niej decydują. Powinni trzymać ją przy łóżku, zaglądać do niej i uczyć się jej na pamięć. Powinni ją przeczytać politycy, ministrowie i wszyscy, od których cokolwiek zależy. Może wtedy by zrozumieli jak ważna jest szkoła. Jak ważne są ideały i marzenia, które ją tworzą. Jak ważna jest ta utopia, którą znajdziemy w książce i którą powinniśmy odnajdywać na co dzień – po każdym dzwonku obwieszczającym lekcję i przerwę. Wyznaczającym rytm dnia. W miejscu, do którego chce się wracać.