Img 20220326 154920

Co nieco o współpracy

Dziś mam dla Was książkę, która bardzo spodobała się mojemu starszakowi. To 'Co robi Frania? Współpraca’ Barbary Supeł z ilustracjami Agaty Dobkowskiej. Ukazała się nakladem Wydawnictwa Słowne Młode.
To książka inna. Taka, która wchodzi w ciekawą interakcję z dzieckiem. Daje wybór i pokazuje, że główna bohaterką wcale nie musi postąpić tak, jak to wybrał czytelnik. Traktuje nie tylko o współpracy, ale też o rozwiązywaniu różnych problemów – tych mniejszych i tych większych.
Bohaterką i narratorką zarazem jest Frania. To rezolutna pięciolatka, która ma starszego brata Ryśka i młodszą siostrę – Anielkę. Umie narysować misia Edwarda i napisać swoje imię. Umie też rozwiązywać konflikty – z pomocą innych i we współpracy z nimi. No bo jak samemu poradzić sobie z włochatą narzutą, która nagle cię atakuje, albo z bałaganem, który jest naprawdę ogromny? Jak ogromny wie tylko ten, kto próbował kiedyś posprzątać brokat 😁
Jest jeszcze jedno opowiadanie – nasze ulubione. O bukiecie dla mamy i podłączeniu się pod cudze pomysły. Temat bardzo u nas na czasie – chłopcy uwielbiają bowiem robić mi prezenty. I często jeden podbiera pomysł drugiego.
W książce, tuż po wprowadzeniu, mamy dwa słowa do czytelnika – połączone z propozycjami różnych rozwiązań danej sytuacji. Później Frania pokazuje nam swój wybór, a my mamy świetne pole do dyskusji. Na końcu znajdziemy porady Frani, które naprawdę robią robotę – dają fajne podpowiedzi jak działać w prawdziwym życiu.
Polecamy i czekamy na kolejny tom. Bardzo się bowiem z Franią polubiliśmy!