Logo Dziecioczytanie Małe
1667420638449 01

Chcecie zwiedzić zaświat? Zapraszam zatem do lektury

Jestem znów w domu dziadków. Siedzimy w piwnicy, przy kaflowym piecu, którego dziadek nie pozwolił nigdy rozebrać. Babcia obiera ziemniaki, ja bawię się na piwnicznym, starym dywanie. I słucham opowieści tak wyjątkowych i nieprawdopodobnych, że dziś nie byłabym w stanie ich powtórzyć. Dlatego chłonę nowe opowieści, które są utkane z wierzeń, przesądów i podań ludowych. I zebrane w książkę tak piękną, tak wyjątkową, że muszę Wam o niej opowiedzieć.
I muszę to zrobić dziś. W dzień zaduszny, dzień szczególny. Dzień Dziadów, w którym wierzenia spotykają się z czymś niewytłumaczalnym. Czymś ponad nami.
To książka wyjątkowa, fascynująca. Książka, która nie chce się, by się kończyła. Chce się by się snuła, pozwoliła zgłębić te nie do końca poznane rejony, które przecież tworzą nasze życie – nasz świat i zaświat. To w jak ciekawy, dogłębny sposób autorka rysuje te miejsca zapiera dech. Podobnie jak ilustracje – bardzo oniryczne, oszczędne, pełne symboliki.
Wszystko to znajdziecie w książce 'Między światem a zaświatem’ od Wydawnictwa Albus. Autorką jest Katarzyna Jackowska-Enemuo, a ilustracje przygotowała Nika Jaworowska-Duchlińska.
Narracja jest tu prowadzona dwutorowo. Mamy opowieść niczym z ludowego podania, a tuż po niej – dodatek dla dociekliwych. A tam mnóstwo informacji, bardziej i mniej zaskakujących. Informacji o drzewach, pszczołach, Dziadzie, Żmiju i Leszym. Ale też o Mikołaju, tym jego obliczu, o którym pewnie niewielu wie. Niewielu je zna. Jest o przyrodzie. O tym jak ważne jest, by żyć z nią w zgodzie. O tym co nam daje, ale też o tym, co może nam odebrać. O jej sile i magii, której możemy my też doświadczyć. Wystarczy dać jej głos. Dać głos naturze.
Ta książka to w końcu skarbnica wiedzy. I to takiej życiowej, której nie nauczą nas w szkole. Której pewnie nie szukalibyśmy sami z siebie w internecie. A którą, po przeczytaniu książki, będziemy chcieli zgłębiać.
Książka, która zmienia. Nas, czytelników. I nasze spojrzenie na świat. Moje zmieniła. I wiem już, że kiedy następnym razem zobaczę pszczołę zapytam ją, z czym przybywa. Może mi odpowie…
Barterowa współpraca reklamowa z Wydawnictwem Albus.