Logo Dziecioczytanie Małe
1651433175158 01

Biedronka szuka przyjaciela. Poszukajmy razem z nią

– Mamo uwielbiam tę książkę! Jest piękna i tak fajnie tłumaczy – nie daje nam gotowych odpowiedzi tylko sprawia, że trzeba pomyśleć. I teraz już wiem, że ty jesteś moim przyjacielem. Najlepszym.
A i ja wiem, kto tym przyjacielem jest dla mnie. A kto, po głębszym zastanowieniu, jednak nie jest. Bo to książka, która zmusza do myślenia nie tylko dzieci, ale też dorosłych. A może właśnie przede wszystkim tych drugich.
Książka, która w prosty sposób traktuje o rzeczach ważnych. O ważnych osobach. I o tym, na czym oparty jest (a przynajmniej powinien być) nasz świat – o przyjaźni. Bo to właśnie ona, pod rękę z miłością, powinna wyznaczać nam każdy dzień i cele na życie. Ona powinna nas napędzać i czynić lepszymi ludźmi.
Ta książka to 'Biedronka szuka przyjaciela’ Wiktorii Juszczel z ilustracjami Katarzyny Bukiert. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Bis.
Bohaterką jest Biedronka siedmiokropka, która pewnego dnia zdaje sobie sprawę, że czegoś jej w życiu brakuje. Tym czymś, a raczej kimś okazuje się być przyjaciel. Zaczyna więc wędrować i szukać kogoś, kto zostanie z nią na dobre i na złe. Ale kim w ogóle ów przyjaciel jest? Jak go rozpoznać? Czy ma jakieś cechy, które świadczą o tym, że będzie się dobrze wywiązywał z zadania?
Biedronka zamiast gotowych odpowiedzi jaki przyjaciel być powinien otrzymuje takie, które mówią jej, kto się na przyjaciela absolutnie nie nadaje. Ktoś, kto chce ją zmienić albo zmusić do lubienia tego, co on nie zostanie raczej jej przyjacielem. Podobnie jak ten, kto chce by go cały czas podziwiano, tylko to się dla niego liczy. Albo ten, kto nie ma dla niej czasu czy jej… w ogóle nie zauważa! A skoro nasza bohaterka wie już jaki przyjaciel być nie powinien, to czy znajdzie w końcu kogoś, kto na takie miano będzie mógł zasłużyć?
Warto sprawdzić. Tym bardziej, że książka ta stanie się początkiem rozmów na temat przyjaźni i stosunków międzyludzkich – i to zarówno z młodszymi, jak i ze starszymi dziećmi. A nawet z samym sobą. Mi dała dużo do myślenia. I bardzo ją Wam polecam. Jest niepozorna, a kryje się w niej mnóstwo mądrości i pięknych, momentami zabawnych ilustracji. Polecamy!