Logo Dziecioczytanie Małe
1661670605643 01

Basia i Franek – rodzeństwo na medal

Dziś mam dla Was naszą ulubienicę, Basię, w odsłonie dla nieco młodszych dzieci. Oprócz niej pojawia się też jej brat, Franek. Obydwoje na kartach uroczych kartonówek poruszają tematy z życia wzięte, których praktycznie każde dziecko doświadcza. Książeczki mają po kilka stron, są całokartonowe i niewielkie. W każdej, na początku, jest takie samo wprowadzenie opisujące pokrótce bohaterów – głównie Franka. Jako młodszy brat może zawsze liczyć na pomoc Basi. Razem nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Autorką serii jest Zofia Stanecka, a ilustracje przygotowała Marianna Oklejak. Książeczki ukazały się nakładem Wydawnictwa Harperkids.
***
’Basia Franek i chlrowanie’
Franek zachorował. Ma katar i bulgocze mu w nosie. Na szczęście ma też tych, którzy się nim opiekują. To pielęgniarka Basia i mama. Z ich pomocą ani smarka nie, ani połykanie syropu nie jest straszne. No dobra, trochę jest. Ale nie tak bardzo. Choć i tak wiadomo, że najlepiej działa herbata z miodem w kubku z krokodylem i dużo przytulania.
Książka oswaja z chorobą, a nawet pomaga w zdrowieniu. Przynajmniej tak twierdzi mój syn 😁 a później przychodzi po leczniczą dawkę przytulania. Prewencyjnie 😉
***
’Basia Franek i humory’
Tym razem Franek uczy się rozpoznawać emocje. Trochę nie pasują mi tutaj te 'humory’ w tytule, bo te słowo jakoś źle mi się kojarzy. Może dlatego, że często jest nadużywane w negatywnym kontekście. Przecież mówiąc, że ktoś ma humory spłycamy nieco jego emocje.
Ale, wracając do książki. Franek od rana jest smutny. Obudził się i nie było obok Basi. Przy śniadaniu smutek chłopca przeszedł w złość. Nie chciał jeść tego, co dała mu mama. Z Olą też nie chciał się bawić, chociaż czuł gdzieś tam w środku, że ta złość powoli odchodzi i ustępuje miejsca zaciekawieniu. W końcu Ola ma fajną grę…
Tutaj mój młodszy syn najbardziej sobie ukochał ostatnią rozkładówkę, na której mamy Basię w różnych pozach i z różnymi minami. Każda prezentuje inną emocję. Zadaniem czytelnika jest odnalezienie poszczególnych emocji i pokazanie ich. My sporo rozmawialiśmy o każdej próbując odgadnąć co zrobić, by poprawić humor dziewczynki.