Znaki drogowe w magicznej krainie

Dziś mam dla Was jeszcze jedna książkę. Tym razem premierową. Nie pada w niej ani jedno słowo, a opowieści rodzi setki. I to takich, które przy okazji uczą i zachęcają do poszerzania zasobu wiedzy. Książka ta to 'Znaki' Martyny Nejman od Wydawnictwa Dziwimisie.
Już po samym tytule można wywnioskować o czym będzie książka. Tak, tak. O znakach. Tych drogowych. Znajdziecie ich tu kilkanaście, wszystkie najważniejsze, które powinien znać każdy mały i duży człowiek. Powinny je znać też... Owady i inne leśne zwierzęta! Bo znaki drogowe są uniwersalne 😉 tym razem występują w świecie zamieszkanym przez ślimaki, mrówki, patyczaki i dżdżownice - ale też ptaki, myszki, czy króliki. W świecie z domkami z grzybów i ptakami wijącymi gniazdo na zakazie wjazdu. Gdzie dżdżownica dba by małe biedronki bezpiecznie przeszły przez ulicę przy przedszkolu i gdzie mali leśni mieszkańcy zaczytują się w dobrej literaturze (no pewnie, że czytają książki Wydawnictwa Dziwimisie pięknie wpasowane w okoliczności przyrody! 😁).
Książka jest przepiękna. Pokazuje, że nawet tak mało magiczny temat - jakim są znaki drogowe (chociaż dla mnie to trochę magii tu jest. Czarnej magii - bo kursy na prawo jazdy jeszcze przede mną... chyba 🤣) można ukazać w sposób ciekawy, trochę poetycki, a na pewno urokliwy i magiczny właśnie. Co fajne - dziecko samo, z kontekstu, może wyciągnąć wiedzę na temat danego znaku - tego co pokazuje i nakazuje. Mój syn po lekturze, na każdym spacerze pokazywał różne znaki mówiąc: 'mamo, o przystanek! Jak ten dla myszek w książce', albo: 'o przejście podziemne - jak te dla mrówek, żeby mogły przejść pod łąką na której pracują pszczoły'. Polubił też roboty budowlane w wykonaniu pająków czy wyjątkowo zakręconą dżdżownicę na rondzie 😁
To książka bardzo potrzebna, podchodząca do małych czytelników w poważny sposób. Nie siląca się na wyjaśnianie, tylko faktycznie i autentycznie wyjaśniająca otaczający świat. A do tego najzwyczajniej w świecie piękna. Taka, którą chce się oglądać i wyszukiwać wciąż i wciąż nowe szczegóły. Dziwimisie dobra robota!

Polubienia

Komentarze

Instagram