Zgadnij kto to i... baw się wyśmienicie

Dzień dobry! Dziś przychodzę z książkami, które wzięliśmy ze sobą na wyjazd na nasz koniec świata. I które zapewniły nam długie godziny rozrywki. Bo nawet kiedy już znaliśmy winnych i niewinnych - to chłopcy analizowali po kilka razy wszystkie poszlaki i wskazówki. Świetnie się przy tym bawiąc.
Mówię o dwóch tytułach z serii 'Zgadnij kto to?' - 'Tajemnicze zniknięcie' oraz 'Śledztwo w Nowym Jorku'. Powstały na podstawie popularnej gry planszowej, a wydało je Wydawnictwo Harperkids. Autorem tekstów jest Gauthier Wendling (tłum. Karolina Marcinkowska), a ilustracje przygotowała Alice Risi.
Książki są niewielkie, dzięki czemu zmieszczą się do nawet najbardziej wypchanego bagażu. Okładki mają skrzydełka, a postaci na nich zaprezentowane (oraz tytuł serii) lekko połyskują.
Bohaterami są dzieci. I to takie, które lubią dużo wiedzieć. A ich ciekawość pomaga rozwiązywać różnego rodzaju zagadki. A te przypominają nieco takie niczym z gry planszowej. Z tym, że w prawdziwym życiu. 'Tajemnicze zniknięcie' toczy się w Szkocji, krainie Nessie - zwanej potworem z Loch Ness. Z muzeum znika jedyny dowód na jej istnienie - skała z jej odciskiem. Na szczęście na miejscu są Julka i Olek, którzy radzą sobie ze śledztwem niczym wytrawni detektywi, a w swoich rozmyślaniach i dywagacjach prześcigają nawet miejscową policję. Czy uda im się znaleźć winnego? I czy aby na pewno miał on złe zamiary? Dowiecie się z książki. W ten części podejrzanych jest bardzo wielu, ale i poszlak i wskazówek w tekście znajdziemy sporo.
Z kolei część 'Śledztwo w Nowym Jorku' ma dwójkę małych bohaterów - Tomka i Annę. Czy uda im się rozwikłać zagadkę tajemniczych włamań? A nam razem z nimi? Przy okazji pozwiedzamy to niezwykłe miasto, czyli zobaczymy kawałek świata nie ruszając się z kocyka we własnym ogrodzie.
Książki są pomysłowe, ciekawe i fajnie zilustrowane. Dzieci cieszą się kiedy mogą zaznaczać podejrzanych i kiedy same rozwiązują zagadki, przybliżające do odkrycia kto zawinił. Zabawa na całego. Na pewno sięgniemy po pozostałe części serii, bo bardzo trafiła w nasze detektywistyczne gusta.

Polubienia

Komentarze

Instagram