Zatrzęsienie Treflików, czyli dla każdego coś miłego

Dzień dobry!
Ależ u nas ponura sobota. Od rana ciemno, zimno i niefajnie. Cieszę się, że możemy siedzieć w domu i nie musimy nigdzie iść 😁
Tym bardziej, że czas spędzamy z książkami. Dziś chcę pokazać Wam aż trzy nowe książki z serii traktującej o Rodzinie Treflików od Wydawnictwa Trefl.
To 'Jesienne grzybobranie' czyli książka obserwacyjna dla maluszków. 'Dlaczego to nie działa? Zagwozdki dla małych bystrzaków' oraz 'Dokąd tupta nocą zwierz? Ciekawostki o nocy'.
***
'Jesienne grzybobranie' z tekstem Martyny Jelonek i ilustracjami Roksany Barwińskiej będzie idealnym dopełnieniem gry Grzybobranie. Ostatnio właśnie od czytania tej książki zaczynamy nasze rozgrywki. Ale można ją oczywiście czytać również bez grania. Jest całokartonowa, ma zaokrąglone rogi i mój trzylatek za nią wprost szaleje. Na każdej rozkładówce - a jest ich siedem - są różności do znalezienia. I trzeba trochę pomyśleć, bo nie są one podane na tacy (czyli narysowane, wymienione gdzieś z boku) . Wymagają od czytelnika skupienia, myślenia, a czasem też kreatywności. Co fajne - szukamy też np. liter, które tworzą różne wyrazy. Są tu też zadania na liczenie, a nawet można... Pogłaskać wiewiórki. Idealna książka na jesienną słotę, bo i piękną jesień w niej znajdziemy.
***
'Dlaczego to nie działa? Zagwozdki dla małych bystrzaków' to z kolei książka którą pokochał mój pięciolatek. Autorami tekstu są Martyna Jelonek i Tomasz Konior, a ilustracje przygotował Piotr Stachera. Książka ma twardą oprawę i matowe, nieco grubsze strony w środku. Znajdziemy w niej różne sprzęty domowe (ale też np. rower), które się popsuły i nie działają. Zadaniem czytelnika jest odgadnąć dlaczego. Przy każdym sprzęcie jest krótkie wprowadzenie, pytanie o przyczynę usterki oraz zbiór elementów tworzących dany sprzęt, które trzeba wskazać na ilustracji głównej. Mój syn mówi, że to świetne, bo można się dużo nauczyć, a przy okazji zajrzeć do środka odkurzacza, grzejnika czy laptopa. Na końcu znajdziemy spis usterek wraz z odpowiedziami na pytania postawione w tekście. Mamy też pokazane narzędzia, które mogą się przydać małym majsterkowiczom i które, nie oszukujmy się, powinny znaleźć się w każdym domu. Są też zagadki obrazkowe od pana Jareczka - które fajnie podsumowują wiedzę z książki i mogą być wstępem do rozmów ze strażnikami domowych napraw - czyli w naszym przypadku z moim mężem 😅
***
I w końcu książka, która spodobała się całej naszej rodzinie. To 'Dokąd tupta nocą zwierz? Ciekawostki o nocy'. Autorką tekstu jest Liliana Fabisińska. Oprócz ilustracji w środku znajdziemy też zdjęcia - lubimy takie książki, bo pokazują realny świat. Książka wyładowano jest wiedzą. Poznamy dzięki niej ciekawostki z życia nocnych zwierząt, zobaczymy... Świecące grzyby i inne rośliny, które nie śpią. Dowiemy się czy zwierzęta śnią, polecimy w Kosmos, poznamy zawody które wymagają pracy w nocy i dowiemy się czegoś o nocy polarnej. Ten ostatni temat szczególnie zainteresował mojego starszaka. I sprawił, że do listy swoich marzeń dopisał właśnie noc polarną - doświadczenie jej. I ja mu chętnie w spełnianiu tego marzenia będę towarzyszyć.  Oprócz tych wszystkich ciekawostek jest tu też historia Treflików - którą można czytać niezależnie. My czasem właśnie na tych opowiadaniach skupiamy się przed snem i tylko je czytamy, rano powracając do ciekawostek. Książka jest bardzo fajnie pomyślana i bardzo ją polecamy. Zainteresuje i maluchy, i starszaki, i rodziców. Nie będziecie się nudzić podczas lektury - to pewne.

Polubienia

Instagram