Wyjątkowa księga twarzy. I trafnych komentarzy

Dziś będzie książka zdecydowanie nie dla dzieci 😉
Ale już młodzież i dorośli będą zachwyceni. Bo to książka nie dość, że zabawna, grająca z czytelnikiem na różnych płaszczyznach - to jeszcze prześwietna wizualnie! I pięknie wydana.
Mówię o pozycji Tomasza Brody 'Bookface. Księga twarzy pisarzy', która ukazała się nakładem Wydawnictwa Format.
Założenie jest tyleż fantastyczne i odkrywcze co proste. Otóż bierzemy śmietankę pisarzy światowych, z różnych epok i dajemy im... Dostęp do mediów społecznościowych. A oni, jak to pisarze - kiedy ktoś im daje pole do pisania - piszą. Już nie piórem, długopisem czy na maszynie. Piszą na klawiaturze komputera czy telefonu i wciskają enter. A ich znajomi, znajomi znajomych, a nawet... Pies Baskerville'ów czy sam pan Bóg - wpisy komentują. Zawsze trafnie, zawsze z odwołaniem do różnych, okołoliterackich (i nie tylko) wydarzeń i sytuacji.
Myślę, że książkę tę doceni młodzież. Bo jest trochę pod prąd, jest momentami trochę na bakier. A przede wszystkim zaostrza apetyt. Sprawia, że jeśli czegoś nie wiemy, nie kojarzymy jakiegoś faktu, który pojawił się w komentarzu - zaczynamy drążyć, wertować internet. I kto wie, może trafimy tam na coś, co zainteresuje, porwie, pochłonie.
Jak dla mnie ta książka jest ziarenkiem. Jeśli zostanie rzucone na podatny grunt - wykiełkuje. Powstanie z niego wielkie drzewo literackich fascynacji, gdzie każdy liść, każdy owoc, będzie sumą wszystkich zachwytów, westchnień. Sumą wypieków na twarzy od czytania Kryminalnych historii Agathy Christie czy zgłębiania życiorysu Tove Jansson - matki chyba najsłynniejszych i najsympatyczniejszych trolli w literaturze. Na której wpis odpowiadają zresztą trolle internetowe. I sam mistrz Tolkien.
Oprócz już wymienionych pisarzy w książce społecznościowo obnażają się też m.in. Giovanni Boccaccio, William Shakespeare, Hans Christian Andersen, Edgar Allan Poe czy Bohumill Hrabal.
Całości dopełniają twarze. Karykatury przyciągają wzrok i to na dłużej. Są nie tylko zabawne, ale też charakterystyczne. W każdej zaklęta jest jakaś tajemnica, coś co sprawia, że chcemy się tej twarzy przyjrzeć bliżej.

Polubienia

Komentarze

Instagram