Wspaniałe ludzkie ciało

Witajcie nocną porą. Udało mi się upolować w Lidlu drewnianą układankę - puzzle dotyczące człowieka, naszego ciała i ogólnie całego organizmu. Ze starszakiem układaliśmy je sobie już kilka razy i to skłoniło mnie, żeby sięgnąć po dzisiejszą książkę. To świetna pozycja dla nieco starszych dzieci. Ale wnikliwy i ciekawski trzylatek też już coś tam ogarnia ;) To 'Moje ciało' z tekstem Clive'a Gifforda (konsultacja dr Kristina Routh) i ilustracjami Stevena Wooda i Chrisa Jevonsa. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Olesiejuk. Książka posiada wyjątkowy dodatek - duży, kolorowy plakat ukazujący ciało człowieka, od mięśni aż do kości ;)
Książka to kompendium wiedzy, które doceni każde ciekawskie dziecko. Ale myślę, że niejeden uczeń czy student też chętnie po nią sięgnie. Żeby utrwalić sobie wiedzę ;) w środku znajdziemy całą masę ciekawostek i proste, zrozumiałe opisy. Ilustracje są nieco komiksowe, a może bardziej kreskówkowe, myślę, że spodobają się maluchom. W każdym rozdziale znajdziemy praktyczne ćwiczenia i zadania. Autor prosi np. by dziecko odcisnęło na kartce swoje palce, wykonało kilka prostych ćwiczeń wzmacniających kości, sprawdziło pamięć czy nauczyło się wyczuwać swoje tętno, by w końcu dobrze się wyspać. Książkę można oglądać tradycyjnie w poziomie, ale sporo stron wymaga przewrócenia jej do pozycji pionowej. To też jest fajne, bo unikamy nudy, a przy okazji ćwiczymy motorykę (chociaż ćwiczeniem jest już samo przekładanie kartek, które trudniej ruszyć niż w kartonówkach). Na końcu znajdziemy podsumowanie w postaci quizu. Należy odpowiedzieć na 10 pytań (wszystkie potrzebne informacje znajdziemy w książce, ale spokojnie - jest też ściąga z prawidłowymi wskazaniami).
Mojego trzylatka póki co najbardziej interesuje szkielet oraz niepokoi fakt, że wypadną mu kiedyś mleczaki, a na ich miejsce pojawią się zęby stałe. Dzięki tej książce trochę ten niepokój złagodziliśmy :) co fajne - wśród bohaterów pojawiają się dzieci o różnym kolorze skóry i takie, które mają jakieś dysfunkcje - np. jeżdżą na wózku inwalidzkim. I za to duży plus, ponieważ stwarza to pole do dyskusji na bardzo ważne tematy. I pokazuje, że choć wszyscy jesteśmy ludźmi, to każdy z nas jest inny :) i to właśnie jest piękne.
Ps. Tak, jest też rozdział o kupie i puszczaniu bąków :D

Polubienia

Komentarze

Instagram