Woda - książka fundamentalna i piękna

Myślę, że nie ma lepszej książki na dzisiejszy dzień niż ta. Dlaczego? Bo woda to życie. Od niej wszystko się zaczyna, jest niezbędna do przetrwania. A nawet w obrządkach religijnych czy mistycyzmie odgrywa ważną rolę. Woda to przemijanie. Woda to trwanie. Woda to krąg. Nieskończoność.
Dlatego kiedy tylko zobaczyłam książkę 'Woda' Anny Skowrońskiej w opracowaniu graficznym Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak wiedziałam, że musimy ją mieć. To już druga po 'Wietrze' książka o żywiołach wydana przez Wydawnictwo Muchomor. W przygotowaniu jest pozycja o ogniu i powiem Wam, że już się nie możemy doczekać.
Ale, wracając do 'Wody'. Książka robi wrażenie już samym rozmiarem. Jest dużą, pięknie wydana. Gruba okładka, piękna wyklejka z morskimi stworzeniami i pojazdami, która koi zmysły. To wszystko skrywa wnętrze wprost przepełnione wiedzą i ciekawostkami. Bo czy na przykład zdajecie sobie sprawę, że żeby wyprodukować telefon, ten na którym zapewne czytacie właśnie moje słowa potrzebna jest woda? I to bardzo dużo wody. Podobnie jak do produkcji ubrań, żywności i tak naprawdę wszystkiego co można spotkać na Ziemi. Tworzy nawet 70 procent naszego ciała i aż 80 procent mózgu. Bez niej nie ma życia. A są rejony, w których wciąż jej brakuje. I uznawana jest za podobny (albo nawet większy) luksus jak w naszym, europejskim świecie najnowszy model mercedesa czy inne dobra materialne.
Woda to też symbol oczyszczenia. Rytualne kąpiele, obmywanie twarzy przed modlitwą, a nawet sam akt chrztu u Chrześcijan - nie ma tego wszystkiego bez wody. Woda płynie w rzekach, morzach i oceanach. Spada na nas z nieba - w postaci deszczu czy śniegu i osadza się rano na łąkach jako rosa.
Z książki dowiecie się m.in. ile jest wody na Ziemi (wierzcie mi - dużo!), dlaczego czasem jest słodka, a czasem słona woda w przyrodzie, jak wpływają na nią nasze śmieci i jakie skarby skrywa. Poznacie mieszkańców oceanów, rolę rzek a nawet niszczycielską siłę wody. Dowiecie się czym jest susza i skąd się bierze i co ma do wody ten cały kosmos. Jest też rozdział, który bardzo zainteresował mojego starszego syna - jak powstała woda.
Polecamy i małym i dużym!

Polubienia

Komentarze

Instagram