Wiersze, które Was ośmielą!

Syn zapytał mnie ostatnio dlaczego niektórzy wstydzą się mówić o ciele. Stwierdził, że ono jest przecież takie piękne. Każde. Że działa jak najlepsza maszyna świata, lepiej nawet od koparki czy czołgu! I, że cudna jest i głowa i pupa. Bo gdyby ich nie było, to człowiek by... Śmiesznie wyglądał 😆
Po tym jak przeczytaliśmy książkę 'Z żartem i śmiele o moim ciele' syn stwierdził, że będzie ją polecał każdemu małemu i dużemu, żeby się nie wstydzili. To zbiór wierszy autorstwa Izabeli Michty, zilustrowanych przez Martę Kuleszę, a wydanych przez Wydawnictwo Dziwimisie. Jest mi ogromnie miło, że mogliśmy ją objąć patronatem!
Tym bardziej, że nie są to zwykłe, często infantylne wierszyki. Te pokochają też dorośli, bo wprawiają w dobry nastrój, a autorka często puszcza do nas oko. W końcu to wiersze z żartem. Nie są też oczywiste, bo nie idziemy od stóp do głów po kolei czytając o nodze, ręce czy głowie. Owszem, niektóre z tych części ciała są tu opisane, ale obok nich pojawiają się inne - mniej oczywiste, a przez to zaskakujące. Mamy tu np. pępek, który oprócz tego, że zbiera kłaczki jest też najlepszą pamiątką po mamie. Mamy ucho ze... ślimakiem w środku! Są i piegi tworzące mapę wspomnień minionego lata. Jest i ona, królowa pupa - przymocowana do kręgosłupa! 😁 są też palce, szyja i nos. I kilka innych - tworzących każdego z nas. I czyniących nas całymi i... Wyjątkowymi! Bo tak jak nie ma dwóch takich samych tęczówek oka czy odcisków palców - tak nie ma dwóch takich samych ludzi. A jednak jest coś, co każdy człowiek robić powinien - kochać swoje ciało. I tak, czasem sama mam z tym problem. I wtedy przypominam sobie słowa mojego syna: 'Mamo twój brzuch jest piękny. To z niego wyszedłem i w nim mieszkałem. Cudownie, że mogłem'.
Wierszom towarzyszą przepiękne ilustracje. Czasem nieoczywiste, innym razem niedopowiedziane. Utrzymane w cieplej kolorystyce i klimacie. Przytulne. Ciałopozytywne. Prawdziwe.
Warto mieć tę książkę. Warto pokochać siebie. I mówić o ciele bez wstydu. Bo bez niego nie byłoby nas. I ciepłych mieszkanek w brzuchu mamy...❤

Polubienia

Komentarze

Instagram