Tosia, Julek i nocnik

Dobry wieczór! Tym razem będzie o sprawie, która czeka prędzej czy później wszystkich rodziców. A przede wszystkim wszystkie dzieci 😉
Odpieluchowanie. Jedne za nami, drugie w trakcie, więc i książka jak najbardziej na czasie. To kolejna część serii Nie Tacy Sami od Wydawnictwa Dwukropek. Nosi tytuł 'Tosia i Julek robią siku', a jej autorką jest Magdalena Boćko-Mysiorska. Za ilustracje odpowiada Dorota Prończuk. Książkę radziłabym zacząć czytać... Od tyłu. I samemu. Dlaczego? Ponieważ w posłowie do rodziców są m.in. wymienione oznaki gotowości, które musi wykazywać dziecko, by w ogóle temat nocnikowy zacząć. Odpieluchowanie to ważna kwestia i nie ma co robić go po łebkach czy na siłę. Tutaj nie możemy zadecydować my. Musimy zdać się na dziecko. To ono, tak naprawdę, jest motorem sprawczym tego procesu. My musimy mu jedynie pomóc. I nie przeszkadzać.
Jeśli już oznaki gotowości się pojawią - przystąpmy do wspólnego czytania.
Tosia sama siusia na nocnik. Jej brat wciąż nosi pieluchę, a nocnik traktuje jako... Kask czy inną zabawkę. Powoli jednak zaczyna naśladować siostrę. Kto wie, może on też niebawem na nocnik usiądzie i odrzuci pieluchę w kąt?
Fajne jest to, że autorka pokazuje nie tylko same korzystanie z nocnika. Jest tu też wspomnienie o tym, że czasem coś może pójść nie tak, a na ubranku pojawia się mokra plama. I nie ma w tym nic złego. Dzieci często boją się tego, że się zsiusiają, albo zrobią w majtki kupę. Nie pomaga to ani w procesie pozbycia się pieluchy, ani nie podbudowuje poczucia własnej wartości. Dzieci się wstydzą, czują, jakby zrobiły coś źle. Dlatego tak ważne jest wsparcie - szczególnie w takich momentach. Musimy przytulić, powiedzieć, że to się zdarza i pomóc naprawić szkody. Nigdy przenigdy nie wyśmiewamy dziecka ani nie zmuszamy go np. do sprzątania (tak, niestety znam takie przypadki 🙀).
Książka jest bliskościowa - jak cała seria. Mój młodszy syn właśnie ją lubi najbardziej. Tekstu jest niewiele, ze zrozumieniem przekazu poradzi sobie już dwulatek. Jeśli oczywiście na porzucenie pieluchy jest gotowy - patrz początek wpisu. Polecamy!

Polubienia

Komentarze

Instagram