Tosia i Julek w przedszkolu

Dzień dobry, a właściwie to już powoli dobry wieczór. Dziś przychodzę z książką, z serii którą bardzo lubimy i o której niedawno Wam pisałam. To 'Tosia i Julek idą do przedszkola' Magdaleny Boćko-Mysiorskiej, a seria nazywa się Nie Tacy Sami i ukazała się nakładem Wydawnictwa Dwukropek. Książkę zilustrowała Dorota Prończuk.
Tym razem bliźniaki, Tosia i Julek, idą do przedszkola. Niby wiedzą jak jest, bo chodzą tam już od dwóch dni. My razem z bohaterami przeżyjemy trzeci. Bliźniaki wstały wcześniej niż zwykle, umyły zęby i zjadły śniadanie. Później czas na ubieranie i wyjście z domu. Julek jest przeszczęśliwy, Tosia nieco mniej. Dziewczynka wcale nie chce iść do sali, woli zostać z mamą. W szatni odbywa się ważna rozmowa, którą na pewno niejeden z nas prowadził. Nieraz.
Tosia, by poczuć się pewniej, wypytuje mamę o której przyjdzie i czy na pewno odbierze ją i Julka. Potrzebuje zapewnień. Jak większość dzieci. Jako, że dziewczynka jeszcze nie zna się na zegarku, a pojęcia godzin są dość abstrakcyjne - mama operuje pojęciami wziętymi z rozkładu dnia - mówi, że przyjdzie po zupie, która zostanie podana po zabawie w sali i zajęciach na dworze. Tosia jest nieco spokojniejsza, idzie do swojej pani, siada w kole obok innych dzieci i słucha wierszy. Zaczyna przedszkolny dzień w nieco lepszym nastroju. A kiedy zjada zupę... Mama już czeka.
Książka jest bardzo bliskościowa,pokazuje scenariusz, jaki powinien być udziałem nas wszystkich. Uczy szacunku do dziecka i dotrzymywania obietnic. To bardzo ważne, bo raz złamane słowo może mieć niemiłe konsekwencje i nadszarpnąć zaufanie dziecka. Bo dla nas to jest logiczne, że możemy się spóźnić - dla dziecka nie. Szczególnie małego, które właśnie zaczyna jeden z trudniejszych etapów w swoim dotychczasowym życiu. Etapów, które muszą się odbyć. A nasza - rodziców - w tym głowa, żeby odbywały się prawidłowo.
Co fajne na końcu książki jest swoisty poradnik dla rodziców, który warto przeczytać i wprowadzić w życie.
Książka będzie odpowiednia nie tylko dla dzieci, które zaczynają przedszkole, ale również dla nieco starszych żłobkowiczów. Bardzo polecamy.

Polubienia

Komentarze

Instagram