Tosia i Julek - seria którą pokochacie

Jak tam jesienne infekcje? Bo u nas mają się dobrze - niestety. Choroby zawsze mnie przerażają, również ze względu na fakt wizyty u lekarza. Chociaż lekarkę mamy fajną. I - co ważne - chłopcy ją lubią.
Jednak przed pierwszymi wizytami, kiedy starszy już coś kojarzył, bardzo brakowało mi książki, która łagodnie, w duchu rodzicielstwa bliskości wprowadziłaby go do gabinetu.
Na szczęście teraz już jest. Pojawia się Magdalena Boćko-Mysiorska z Wydawnictwem Dwukropek pod ramię i - cali na biało - prezentują najnowszą część serii Nie Tacy Sami o przygodach pewnych bliźniąt. To 'Tosia i Julek idą do lekarza'. Ilustracje jak zwykle przygotowała Dorota Prończuk.
Tym razem rodzeństwo wraz z rodzicami udaje się do lekarza. Co fajne, nie znajdują się od razu w gabinecie, ale jakiś czas spędzają też w poczekalni. Z mojej perspektywy to ważne, bo i ja, i moje dzieci w poczekalni... Najbardziej się denerwujemy.  Tak jak przed egzaminem - najgorszy jest ten moment tuż przed wejściem na salę. A potem już z górki 😉
Podobnie tutaj, pani doktor jest miła, rzeczowa i nie owija w bawełnę. W myśl zasady by dzieciom mówić prawdę. Zawsze trzymam się tej zasady, bo uważam, że lepiej powiedzieć, że pewnie trochę zaboli, niż oszukiwać, że nie. Dziecko wtedy może nie tylko stracić zaufanie do nas, ale też do własnych odczuć - no bo 'mama czy pani doktor mówiły, że nie zaboli, a bolało. Znaczy coś jest nie tak'.
Co mi się bardzo podoba to też ciągła obecność wspierającej mamy. Mamy, która się nie narzuca, nie skacze, nie jest w emocjach. To mama, która mówi: 'Jestem tutaj (...) Przytulę cię, chcesz?'. W ogóle przytulanie spełnia w tej książce trochę rolę terapeutyczną. I bardzo dobrze - pasuje mi taki obrót rzeczy.
Książka jest jak zwykle świetnie zilustrowana. Bardzo podoba mi się kreska, a moje dzieci mówią, że i kolory i postaci są cudowne. I, że tak właśnie wyobrażali sobie Tosię i Julka.
Na końcu tradycyjnie znajdziemy garść porad dla rodziców czy opiekunów. Bardzo przydatne - niby proste, a jednak odkrywcze. I mogą stać się świetną ściągawką. Polecamy!

Polubienia

Komentarze

Instagram