Tolerancja. Czy naprawdę sporo o niej wiemy?

Dziś książka ważna. Wzruszająca i poruszająca. Książka, którą powinien przeczytać każdy. Szczególnie ci wszyscy, którzy tolerancją wycierają sobie buzię, a tak naprawdę nie mają o niej pojęcia. Książka, która powinna być obowiązkowo czytana w każdym przedszkolu i każdej szkole. Żeby już nikt nigdy nie śmiał się z inności, nie piętnował jej i nie szykanował z jej powodu.
Książka o której mówię to 'Dzieci z Księżyca' - udany debiut Adriana Rykowskiego z ilustracjami Gosi Tchorzewskiej.
Książka powstała z potrzeby serca i to czuć. Ojciec napisał ją dla swojej córki, Neli, która zmaga się z rzadką chorobą genetyczną. Bohaterami są też inne dzieci, koledzy i koleżanki Neli, którzy również chorują. Ale mają coś, co każdy z nas. Marzenia. W tej kwestii nie różnimy się niczym. A może jednak... Myślę, że te dzieci potrafią marzyć tak, jak nam się nie śniło.
I to właśnie marzenia są siłą napędową pewnej magicznej rakiety, która pewnego pięknego dnia ma bezpiecznie dolecieć z Nelą, jej tatą i innymi dziećmi na Księżyc. Ta podróż jest marzeniem dziewczynki, odkąd usłyszała, że tam panuje pewien cudowny ustrój. Tolerancja. Wszyscy są równi. Ci sprawni i i ci niepełnosprawni. Bawią się razem. Pomagają sobie wzajemnie. Z uśmiechem - nie z poczucia obowiązku.
Tak więc rakieta powstaje, napęd z marzeń daje radę i już po kilku chwilach Nela i jej przyjaciele (oraz nieodłączny pluszowy królik) są już na Księżycu. Tam spotykają się z miłym przyjęciem. Tam są dzieci. Dzieci z Księżyca. Mają egzotycznie brzmiące imiona i takie rysy. Różne kolory skóry, różne stroje, które momentami tak bardzo różnią się od naszych, europejskich. Nikt się z nikogo nie śmieje, nikt nikomu nie dokucza. Wszyscy są równi. Na koniec wizyty jeden z chłopców daje Neli księżycowy kamień. Kamień, który sprawia, że oto dziewczynka staje się ambasadorką tolerancji...
Ach jakżebym chciała, żeby na całym świecie było tak jak tam, na Księżycu. I jest na to rada. Edukacja. Bo tolerancję wynosi się z domu, ze szkoły. A kiedy już się ją pozna, zrozumie i zobaczy jak cudowna jest - zostanie z nami na zawsze. A świat? Stanie się piękniejszy.
Zajrzyjcie koniecznie na @dzieci_z_ksiezyca na Instagramie

Polubienia

Komentarze

Instagram