Szczęśliwi rodzice. Po prostu zobaczcie

No dobra. Będzie o perełce. I to jakiej! Spodoba się na pewno rodzicom, ale i dzieci - te starsze - coś z niej na pewno wyniosą. To 'Szczęśliwi rodzice' Laëtitii Bourget i Emmanuelle Houdart. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Format.
To bardzo życiowa opowieść o ludziach - księciu i księżniczce, którzy kiedyś się spotkali, pokochali, zapragnęli mieć dzieci i powołali je do życia. I wtedy dopiero się zaczęło. Zostali rodzicami. Pieluchy, zapachy, chroniczne niewyspanie i wieczne wkurzenie. Te małe istoty, które sprawiają, że wszystko się zmienia. Pokazują matce ogrom miłości, może momentami większej nawet niż ta do człowieka, z którym postanowiły dzielić życie. Nie lepszej czy gorszej, po prostu innej. Te istotki które trzeba karmić, o które trzeba dbać. Którym budujemy wciąż większe i piękniejsze zamki z piasku i przytulanie z którymi nie ma końca.
Jako rodzice musieli trzymać wspólny front, podejmować zgodne decyzje, mimo różnic, jakie ich dzielą. Odpowiadać na wszystkie pytania, nawet te trudne i niewygodne. Dotrzymywać obietnic - co nie zawsze jest łatwe. Ale jest niezbędne by wychować mądrego, świadomego człowieka. W końcu przetrwać młodzieńczy bunt. Wszystko po to, by przygotować dziecko na nieuniknione - opuszczenie rodzinnego gniazda.
Książka jest bardzo oszczędna w słowach. Ale każde z nich jest wyważone, każde jest na swoim miejscu. Wynika z poprzedniego i wiąże się z następnym. Tak jak związane są nasze losy z losami naszych dzieci.
Przepiękne jest jeszcze coś w tej książce. Ilustracje. A właściwie obrazy. Przejmujące, momentami niepokojące. Cudownie zwyczajne i zwyczajnie piękne. W poetycki sposób pokazujące blaski i cienie rodzicielstwa. Momentami z przymrużeniem oka, innym razem bardzo na serio. Pełne ukrytych znaczeń, ilustracyjnych smaczków. Wyjątkowe.
Całość sprawia, że tej książki nie może zabraknąć w domach rodziców. I w domach dzieci. Bo w końcu każdy z nas jest czyimś dzieckiem. I wszystko to, co pokazuje ta książka, na pewno zna z własnego podwórka.

Polubienia

Komentarze

Instagram