Sympatyczny Tumfacek i pewien zbieg...

Dziś książka nietypowa, niezwykła i nie dla każdego. Jest trochę dziwna, trochę odbiegająca od tego, co oferują nam autorzy z nurtu literatury dziecięcej. Ale przez to, że inna jest to też książka wyjątkowa. Zapadająca w pamięć i zmuszająca do nieco większego niż zwykle wysiłku umysłowego. I językowego - jeśli chodzi o czytających ją na głos. Bo łamańców językowych tu nie brakuje.
Mówię o książce 'Tumfacek i Zbieg Okoliczności' Jakuba Garstki z ilustracjami Adama Pękalskiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Adamada.
Tumfacek razem ze swoimi przyjaciółmi mieszka w Okolicy. Jedni zasiedlają stare meble, inni mieszkają w jajkach, schodkach na grabie czy solnych domkach. Wszyscy są bardzo specyficzni, uwielbiają wymyślać nowe słowa, a wygląd mają zarówno poczciwy, jak i trochę straszny.
To w sumie dobrze, bo może będą w stanie przestraszyć pewnego zbiega, który kręci się po Okolicy. A nie jest to zwykły zbieg, o nie. To Zbieg Okoliczności. Ale kim lub czym on właściwie jest? Gdzie można go spotkać, jak wygląda i dlaczego niepokoi naszych mieszkańców? Tego musicie dowiedzieć się sami.
Mój czterolatek bardzo się z Tumfackiem polubił, chociaż tak jak już wspominałam - to nie jest książka dla każdego. Celowałabym w starsze przedszkolaki i dzieci wczesnoszkolne. To pozycja skierowana na pewno do miłośników języka, którzy lubią wymyślać nowe słowa. Mojego syna ten aspekt najbardziej interesował, bo sam mówił niegdyś 'bongli' zamiast pieniądze czy 'hełtun' zamiast help me 😁
Myślę, że młody ze swoim 'lapanga' zmiast reklama też będzie niegdyś usatysfakcjonowany.
Język to nie jedyne co książkę wyróżnia. Są jeszcze ilustracje. Przepiękne, misterne. Tak inne niż te, które zwyczajowo spotykamy w książkach dla dzieci. Wyjątkowe i specyficzne. Dobrze się na nie patrzy, szkoda, ze jest ich tak mało.
Polecamy wytrawnym czytelnikom, którzy dość już mają jednorożców i tęczy. Nie będziecie zawiedzeni 😃 a Kopinka wietrząca we wszystkim nadciągający koniec świata zawładnie Waszym sercem. Podobnie jak Tumfacek i jego przyjaciel jęczybuła Ścinek, z którym utożsami się pewnie niejeden przedszkolak 😁.

Polubienia

Komentarze

Instagram