Smerfy zapraszają do świata emocji

'Nie ma się czego bać'. Ile razy słyszeliście to zdanie? Wypowiedziane do Was, przez Was, albo przez znajomych czy rodzinę do dzieci?
Przyznaję, mi też się zdarzyło i usłyszeć i powiedzieć. Ale już nie używam tego zwrotu, bo on nie jest dobry. Bo bagatelizuje strach i niby go umniejsza, a tak naprawdę go umacnia. Przynajmniej w moim odczuciu. Czy nie lepiej jest z dzieckiem usiąść i jego strach przedyskutować? A za pomoc mieć książkę? Np. najnowszy komiks o emocjach ze Smerfami w roli głównej, wydany przez Egmont. To 'Smerfy i świat emocji. Smerf, który bał się ciemności'. Scenariusz przygotowali Falzar i Thierry Culliford, rysunki - Antonello Dalena, a kolory - Paolo Magdaleny. W książce jest też posłowie od psycholożki - Sylwii Jatczak i garść porad innej psycholożki - Diane Drory na temat tego, jak radzić sobie ze strachem u dzieci.
Bohaterem naszej opowieści jest Strachuś. Smerf boi się praktycznie wszystkiego. I ślimaków (tak jak mój młodszy syn!), tego, że nagle na wycieczce zacznie padać deszcz, albo, że zgubi się w lesie czy spotka Gargamela. Ale najbardziej Strachuś bał się nocy. I ciemności. Tak bardzo, że nie mógł spać. Niestety spać przez to nie mogły też inne Smerfy, bo Strachuś co i raz je odwiedzał. Dlatego przyjaciele z wioski zaczęli szukać sposobów na największy z jego strachów. Jak to się potoczyło nie będę Wam zdradzać, powiem tylko, że sposobów było mnóstwo, a zadziałał ten najbardziej podstawowy i najprostszy... 😁
Trochę czuć, że rysunki różnią się od tych pierwszych, które pokochały miliony dzieci i dorosłych na całym świecie. Są jednak bardzo zbliżone i różnią się naprawdę niuansami.
Bardzo trafnym i ciekawym pomysłem są porady dla dzieci i rodziców opracowane przez Diane Drory - psycholożkę dziecięcą i psychoanalityczkę wyjaśnia ona po co w ogóle istnieje strach, skąd się bierze i kiedy się pojawia. Pisze też o strachu nie do opanowania i o tym, czy faktycznie opanować się go nie da. Jest też garść rad Papy Smerfa i plan na to, jak stać się 'nieustraszonym'.
Polecamy nie tylko tym, którzy boją się ciemności.

Polubienia

Komentarze

Instagram