Przepiękne i nieoczywiste baśnie z zamianą ról w pakiecie

A gdyby tak wejść w ten nowy rok w zupełnie nowym wcieleniu? Zamiast uroczej, powabnej sukni wdziać frak? Albo jeszcze lepiej - zbroję! Wziąć sprawy we własne ręce i nie czekać na księcia. Choćby nie wiem jak przystojny i bogaty miałby być.
Mi by to pasowało, bo nigdy nie chciałam być księżniczką. Zawsze bardziej wróżką albo jakąś postacią stojącą obok. Taką, która może być niezależna i nie musi siedzieć i czekać, tak jak to było w baśniach. Które niestety, mimo całego swojego piękna potrafią zrobić krzywdę. Szczególnie dziewczynkom w kwestii postrzegania siebie i ustalania roli społecznej.
Jeśli zamienimy ową rolę - to możemy się poczuć jak bohaterowie książki 'Królewna w lśniącej zbroi. Czyli trochę inne bajki dla dziewczynek i chłopców', która ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca (tłum. Aga Zano). Jej autorzy - Jonathan Plackett i Karrie Fransman - to duet również w życiu prywatnym. Wzięli na warsztat bajki i baśnie w których coś im nie pasowało. Jonathan stworzył łatwy w użyciu program komputerowy, który potrafi zmieniać płcie postaci w każdym wprowadzonym do niego tekście. I właśnie za pomocą algorytmu stworzyli odwrócone bajki, gdzie księżniczki przywdziewają zbroje, królowie siedzą przy oknie z ręczną robótką i marzą o dziecko wzdychając raz po raz, a stereotypy pojawiają się mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. I tak powstały nowe wersje znanych wszystkim baśni, m.in. 'Piękny i Bestia', 'Królewicz na ziarnku grochu', 'Roszpunek' czy 'Kotka w butach'. Opowieści uzupełniają przepiękne, misterne, oniryczne ilustracje Karrie. Pełne kolorów, zawijasów i szczegółów. Wyjątkowe pod każdym względem.
Książkę czyta się cudownie! Szczególnie znając oryginalne baśnie. Właśnie zaczynam czytać książkę po raz drugi, razem z moim starszakiem. Jak urzeczony słucha o tym, że księżniczka może być rycerzem. I uważa, że te dziewczyny wcale nie są takie dziwne. I, że wpuści je do swojego domku na drzewie, który też nie jest na drzewie a pod nim. Bo nie wszystko jest takie, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. I tego Wam życzę w nowym roku. Żebyście nie dawali się stereotypom ♥️

Polubienia

Komentarze

swietliczanka
swietliczanka,

Mi się od razu przypomniała historia "Lady Oscar",którą to uwielbiam 😊 Nie znoszę jak ktoś komuś narzuca schematy bycia jakim kto ma być i na kogo ma wyrosnąć 😊 Ta książka pokazuje,że w gender siła 😊

Pozdrawiam,SocjoTechnika 😊

nouw.com/swietliczanka
dziecioczytanie

Instagram